Między nami rówieśnikami
Dzieci nie rodzą się z umiejętnością nawiązywania kontaktów społecznych. Muszą się tego uczyć, krok po kroku. Twój ponadroczny maluch powinien mieć kontakt z rówieśnikami – dzięki temu nauczy się prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie.
Dwulatek nie potrafi jeszcze aktywnie uczestniczyć w zabawie, ale niedługo zaczyna bawić się z rówieśnikami. Na początku życia malucha, jesteś dla niego całym światem. I jest to sytuacja jak najbardziej normalna. Jednak w pewnym wieku sytuacja ulegnie zmianie…. Zacznie on dostrzegać osoby spoza swojego najbliższego otoczenia – najczęstszym obiektem jego zainteresowań staną się inne dzieci.
Poznajmy się
W drugim roku życia, maluchy przeważnie nie potrafią jeszcze aktywnie uczestniczyć w zabawie z innymi dziećmi. Szkrab w tym wieku zazwyczaj z ciekawością obserwuje inne dzieci, ale bawi się obok nich. Dwulatek zaczyna bawić się z innymi, ale często nie chce i nie potrafi dzielić się zabawkami. Jednak dzięki wspólnej zabawie uczy się współpracy oraz radzenia sobie w różnych sytuacjach – również dla niego nieprzyjemnych. Zabawa z rówieśnikami uczy, iż w grupie obowiązują pewne reguły, którym trzeba się podporządkować. Dzięki takiemu „treningowi” Twój szkrab będzie miał lepszy start w przedszkolu: nauczy się walczyć o swoje ale jednocześnie zauważy, że warto się dzielić.
Stwarzaj okazje
Aby Twój maluch rozwijał się społecznie, musi mieć okazje do spotkań z rówieśnikami. Jeśli nie chodzi do żłobka, zadbaj, aby w jego otoczeniu jak najczęściej znajdowały się dzieci. Miejscem spotkań może być plac zabaw czy park. Od czasu do czasu możesz również zaprosić dziecko sąsiada, przyjaciółki czy brata. Wspólnie spędzone chwile z pewnością zaprocentują w przyszłości – to dobre doświadczenie, które maluch na pewno wykorzysta.
Mój przyjaciel miś
Dzieci w wieku 2 lat nie potrafią dzielić się zabawkami. Jest to normalny etap w rozwoju dziecka. W tym wieku malec skoncentrowany jest na sobie i przedmioty które go otaczają traktuje jak część samego siebie. Na tym etapie, często jedyną „osobą”, z którą maluch jest się w stanie czymś podzielić, jest jego wyimaginowany przyjaciel lub ulubiona zabawka – np. miś, samochód czy lalka. Taka rzecz jest dla niego ogromnie ważna, więc nie należy mu jej odbierać. Pozwól szkrabowi lubić, co chce. Za jakiś czas, gdy stanie się przedszkolakiem, nawiąże pierwsze (choć nietrwałe) przyjaźnie z rówieśnikami – i będzie to kolejny, ważny etap rozwoju emocjonalnego Twojej pociechy.