Melazma – kiedy ciąża zwiększa pigmentację skóry
Melazma jest zwiększoną pigmentacją skóry. Dotyka ona wielu kobiet, zarówno tych biorących tabletki antykoncepcyjne, jaki ciężarnych, ale zdecydowanie częściej występuje w tym drugim przypadku.
Zmiany w naszym ciele i psychice są nieodzowną częścią procesu ciążowego trwającego 9 miesięcy. Przybierasz na wadze, czujesz się opuchnięta, masz rożne kaprysy kulinarne, możesz także miewać poranne mdłości lub permanentną zgagę. Zmiany w skórze kobiet ciężarnych sa równie popularne, stąd też pochodzi termin „promieniejesz w ciąży!”. Żadna z nas nie ma nic przeciwko, jeśli mówimy o pozytywnych zmianach na naszej skórze, co jeśli nasza skóra w czasie ciąży nie jest wcale tak promienna?
Ewa, matka dwójki dzieci cierpiała na melazmę, inaczej zwaną „maską ciążową”, podczas obydwu ciąży.
„Zauważyłam to w czasie trwania piątego miesiąca, przy obu ciążach” mówi Ewa. „Jestem pewna, że zmiany pojawiły się już w czasie 4 miesiąca ciąży, ale w piątym stały się wyjątkowo widoczne i to wtedy przykuły moją uwagę. Moja druga ciąża pozostawiła ciemną plamę pod lewym okiem. Zmiana nie jest dużych rozmiarów i stała się zauważalna dopiero po urodzeniu dziecka. Miałam nadzieje, że zniknie z czasem, ale nigdy tak się nie stało.”
Czym jest melazma?
Melazma jest zwiększoną pigmentacją skóry. Dotyka ona wielu kobiet, zarówno tych biorących tabletki antykoncepcyjne, jaki ciężarnych, ale zdecydowanie częściej występuje w tym drugim przypadku. Melazma w tych przypadkach spowodowana jest rozregulowaniem proporcji estrogenów w stosunku do progesteronu. Nie ma jednak jednomyślności, co do 100% słuszności tej torii, ponieważ melazma nie występuje u kobiet po menopauzie, u których również występują tego typu zmiany hormonalne. Jak twierdzi jedna z dyplomowanych położnych z krakowskiego szpitala, melazma występuje najczęściej na twarzy i innych częściach ciała wystawionych na promieniowanie słoneczne i częściej u kobiet z ciemniejsza karnacją. Najpopularniejszymi miejscami występowania melazmy są policzki, broda i skóra nad górną wargą. Melazma nie ma postaci pieprzyka, ale ciemniej zabarwionej skóry o nieregularnych granicach. Może mieć średnicę od 1 cm do 3 cm, lub więcej, czasami może zajmować nawet cały policzek.
Jak długo utrzymuje się melazma?
Melazma może pojawić się w trakcie ciąży i wyblaknąć po porodzie, może, ale nie musi. U większości kobiet melazma powinna wyblaknąć po 3 do 6 miesiecy po porodzie, aczkolwiek zdarzają się przypadki, że melazma pozostaje na zawsze. Zabarwienie melazmy może jaśnieć po jakimś czasie, pod warunkiem, że będziemy unikać słońca i stosować kremy z filtrami UV. Dalsza, częsta ekspozycja na słońce może jedynie pogorszyć sprawę i sprawić, że melazma będzie coraz ciemniejsza.
Jak leczyć melazmę?
Niektórzy lekarze wierzą, że przyczyną powstawania melazmy u kobiet ciężarnych jest chroniczne zanieczyszczenie organizmu spowodowane przez candida nagromadzone w warstwie rogowej naszego naskórka. Należy wiec najpierw znaleźć przyczynę dostawania się grzybów typu candida i innych zanieczyszczeń do naszego organizmu. Czasami może być to pożywienie, powietrze lub też woda, a nawet szampony lub inne produkty kosmetyczne. Lekarze wierzący w tę teorię sugerują zmianę diety, przyzwyczajeń lub środowiska w celu oczyszczenia organizmu i pozbycia się zanieczyszczeń. Sugeruje się głównie ograniczenie spożycia alkoholu, Fast food’ów, węglowodanów i napojów gazowanych. Pomocne w utrzymaniu prawidłowych funkcji organizmu będą także suplementy witaminowe. Ta teoria zakłada leczenie melazmy od wewnątrz.
Melazmę można także leczyć zewnętrznie, przy użyciu hydrochinonu, ale ta forma nie jest polecana, jako, że obciąża wątrobę. Można także rozjaśniać skórę za pomocą bio-identycznej, wysokoskoncentrowanej witaminy C. Najskuteczniejsza zdaje się być nieoksydowana forma witaminy C w proszku.
Peelingi chemiczne i mikrodermabrazja mogą także być stosowane do leczenia melazmy, aczkolwiek rezultaty tych zabiegów są niepewne i mogą przynieść krótkotrwały efekt.
Jeśli melazma utrzymuje się ponad trzy miesiące po porodzie, należy udać się na konsultację dermatologiczną.
Oczywistym jest, że melazma może być dla kobiet ciężarnych dokuczliwym problemem, który w większości przypadków jest tymczasowy i należy się nim zanadto przejmować. Nie bójmy się melazmy i nie wpadajmy w panikę, kiedy nas dopadnie. Potraktujmy melazmę, jako jeden z wielu problemów spotykających kobiety w ciąży, jako naturalną zmianę, z jaką kobieta ciężarna musi i może sobie poradzić.
Źródło: www.uroda.com