Mama wraca do pracy
Podjęłaś decyzję: wracasz o pracy. Na szczęście to mit, że karmienia piersią nie da się pogodzić z życiem zawodowym. Musisz się tylko odpowiednio przygotować do nowej sytuacji.
Zawsze warto karmić dziecko mlekiem mamy, nawet jeśli miałoby być podawane butelką. Dlatego nie rezygnuj z karmienia mlekiem naturalnym tylko dlatego, że wracasz do pracy.
Prawa młodej mamy
Zgodnie z kodeksem pracy, jeżeli karmisz jedno dziecko i pracujesz dłużej niż 4 godziny dziennie (ale nie więcej niż 6), masz prawo do jednej półgodzinnej przerwy na karmienie. Jeśli pracujesz co najmniej 6 godzin – masz prawo do dwóch trzydziestominutowych przerw, które możesz połączyć w jedną. Jeśli urodziłaś bliźnięta, przysługują Ci przerwy czterdziestopięciominutowe. Prawo do przerw przysługuje Ci bez względu na wiek Twojego dziecka.
Od czego zacząć?
Przede wszystkim od pozytywnego nastawienia na czekającą Ciebie i maluszka zmianę. Utrzymanie laktacji naprawdę jest możliwe! Jeśli pracujesz blisko swojego miejsca zamieszkania, sprawa jest prosta. Dwa razy w ciągu czasu pracy będziesz mogła iść do domu i nakarmić maluszka. Jeśli do domu masz daleko, sprawa jest trudniejsza. Wówczas, do nowej sytuacji należy się odpowiednio przygotować.
Przygotowania
Najlepiej, abyś przyzwyczaiła maluszka do picia Twojego mleka z butelki czy kubeczka, jeszcze zanim wrócisz do pracy. Naukę rozpoczynaj stopniowo – gwałtowne zmiany mogą wpłynąć negatywnie na szkraba. To ważne dla maluszka, ale i dla Ciebie – widząc, iż Twoja pociecha się najada, będziesz spokojniejsza w pracy. Przed powrotem do pracy zaopatrz się w dobry laktator oraz akcesoria do przechowywania mleka. Kup dobry biustonosz, najlepiej z odpinanymi klapkami – łatwiej Ci będzie odciągać pokarm. Warto zaopatrzyć się również we wkładki laktacyjne, które zabezpieczają bieliznę i ubrana przed pobrudzeniem w przypadku wycieku pokarmu.
Idę do pracy
Aby utrzymać laktację, powinnaś odciągać pokarm mniej więcej co 3 godziny. Mleko należy przechowywać w sterylnych, specjalnie do tego przeznaczonych pojemniczkach. Pokarm wstaw do firmowej lodówki a następnie przenieś do domu w torbie – chłodziarce. Odciągnięty pokarm będzie świetnym posiłkiem dla Twojego maluszka na następny dzień, kiedy pójdziesz do pracy. Jeśli będziesz konsekwentna, bez problemu utrzymasz laktację. Opróżnianie mleka z piersi to sygnał dla organizmu, iż trzeba nadal produkować pokarm. A będzie Ci on potrzebny – przecież na wieczór „cycuś” przez długi czas będzie niezastąpionym pocieszycielem Twojego maluszka.