Łożysko przodujące
Jeśli lekarz stwierdził u Ciebie łożysko przodujące, nie panikuj. Nie zawsze oznacza ono problemy. Warto się dowiedzieć na ten temat jak najwięcej i – co najważniejsze – stosować się do zaleceń lekarza.
Bez łożyska nie byłby możliwy rozwój małego człowieka w brzuchu mamy. Pośredniczy ono w wymianie tlenu, dwutlenku węgla, substancji odżywczych oraz produktów przemiany materii pomiędzy kobietą a jej dzieckiem. Łożysko przodujące, mimo iż stanowi zagrożenie dla matki jak i dziecka, nie przekreśla szans na szczęśliwy finał. U 99% kobiet poród kończy się pomyślnie.
Co to jest łożysko przodujące?
Łożysko umiejscawia się w tylnej, bocznej, przedniej ścianie macicy lub w jej dnie. Ważne, aby nie umiejscowiło się zbyt nisko, zwłaszcza, by nie zakrywało szyjki macicy. Łożyskiem przodującym określa się sytuację, gdy umiejscawia się ono w dolnej części macicy, całkowicie lub częściowo zakrywając jej ujście wewnętrzne, lub dochodząc do jego brzegu. Na początku ciąży, takie umiejscowienie łożyska zdarza się stosunkowo często i zazwyczaj nie jest niczym groźnym. Przeważnie, wraz z upływem czasu (kiedy macica rośnie), łożysko przesuwa się ku górze.
Co dalej?
Nieprawidłowo ułożone łożysko może stwierdzić tylko lekarz, dokonujący badania USG. Ponieważ wraz z rosnącą macicą, łożysko przesuwa się ku górze, przyszła mama może obserwować u siebie bezbólowe krwawienia z dróg rodnych. Krew ma zazwyczaj kolor jasnoczerwony. Jego intensywność może być różna. Zdarza się jednak, iż przodujące łożysko nie powoduje krwawień ani innych dolegliwości. Bardzo często łożysko przodujące ulega samoistnemu przemieszczeniu się ku górze na długo przed porodem. Kobieta, u której stwierdzono nieprawidłowości w lokalizacji łożyska, przed 20 tygodniem ciąży nie wymaga hospitalizacji. Po tym czasie, jeśli przyszła mama nie zgłasza żadnych dolegliwości, może „normalnie” funkcjonować, poświęcając jednak wiele czasu na odpoczynek i relaks. Prawdopodobnie lekarz zaleci również rezygnację ze współżycia. Jeśli przyszła mama obserwuje u siebie krwawienia, zazwyczaj czeka ją pobyt w szpitalu. Niestety w większości przypadków lekarz zaleca leżenie – wszystko po to, aby umożliwić rozwój ciąży przynajmniej do 36 tygodnia ciąży. Poród drogami natury jest możliwy tylko wtedy, gdy nisko umiejscowione łożysko nie zakrywa ujścia pochwy. Przy łożysku przodującym centralnie (zakrywa szyjkę) poród jest możliwy tylko drogą cesarskiego cięcia.