Łożysko
Stanowi swoistą „skrzynkę kontaktową”, za pomocą której maluch otrzymuje z Twojej krwi pokarm i tlen, a oddaje dwutlenek węgla oraz zbędne produkty przemiany materii.
Łożysko zaczyna się tworzyć w pierwszym miesiącu ciąży. W czwartym jest już w pełni ukształtowane. Zwykle wyścieła tylną lub przednią ścianę górnej części macicy. Zespolone z nią i połączone z maleństwem pępowiną, stanowi prawdziwy cud natury.
Funkcje
Łożysko spełnia kilka bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim stanowi membranę filtracyjną, za pomocą której Twoje maleństwo może oddychać, odżywiać się i wydalać produkty przemiany materii. Przez łożysko przedostają się do dziecka nie tylko składniki niezbędne do życia i rozwoju, ale również substancje szkodliwe: leki, narkotyki, alkohol oraz toksyny zawarte w tytoniu. Łożysko nie zatrzymuje również drobnoustrojów takich jak wirus cytomegalii, różyczki czy toksoplazmozy. Dlatego tak ważne jest, abyś w ciąży uważała na to co jesz i jaki tryb życia prowadzisz. Pamiętaj, aby przyjmowanie wszystkich leków (nawet tych, które wydają Ci się bezpieczne), konsultować z lekarzem. Nieuważnie przyjęty specyfik (np. na przeziębienie) Tobie pomoże, ale maleństwu może poważnie zaszkodzić! Nie można zapomnieć o innej, bardzo ważnej funkcji łożyska: produkuje ono hormony, które są niezbędne do utrzymania ciąży.
Łożysko przodujące
Rzadko zdarza się, że łożysko usadawia się w dolnym odcinku macicy, pokrywając częściowo lub całkowicie wewnętrzne ujście szyjki macicy. Wtedy mówimy o łożysku przodującym. Jeśli pierwsze badanie USG wykazało takie ułożenie łożyska, nie ma się co martwić na zapas. Do momentu porodu może przesunąć się ku górze. Jeśli jednak tak się nie stanie, czeka Cię cesarskie cięcie. Objawem łożyska przodującego są niebolesne krwawienia. W takiej sytuacji możliwe jest , że będziesz musiała leżeć w szpitalu. Jeśli nie ma takiej konieczności, możesz pozostać w domu lecz musisz na siebie szczególnie uważać: unikaj wysiłku fizycznego, dużo wypoczywaj, zrezygnuj ze współżycia.
Przedwczesne odklejanie się łożyska
Może się zdarzyć w drugim lub trzecim trymestrze. Zwykle przyczyna takiego stanu rzeczy jest trudna do wykrycia. Jeśli pojawiła się jasnoczerwona krew, boli Cię brzuch, masz zawroty głowy, zauważysz osłabienie lub zanik ruchów dziecka – jak najszybciej jedź do szpitala. Mogło bowiem dojść do przedwczesnego odklejenia się łożyska. Stan ten jest bardzo niebezpieczny – może zagrażać życiu maleństwa. Jeśli stopień odklejenia się jest niewielki, do końca ciąży będziesz musiała leżeć w łóżku. W sytuacji gdy odklejenie jest znaczne, trzeba wywołać poród, nawet jeśli dziecko miałoby się urodzić przed terminem.
Przedwczesne starzenie się łożyska
Łożysko podlega procesom starzenia, upośledzającym jego wydolność funkcjonalną. Jeśli źle się odżywiasz lub prowadzisz niezdrowy tryb życia (np. palisz papierosy, pijesz alkohol), łożysko może zacząć starzeć się przedwcześnie. Wtedy do malucha docierać będzie coraz mniej substancji odżywczych oraz tlenu. W takiej sytuacji niezbędny jest stały monitoring stanu dziecka.