Kosmetyki dla dzieci – zrób je sama!
Skóra jest największym organem człowieka. Spełnia bardzo ważne funkcje ochronne, dlatego warto o nią dbać . Poświęć trochę czasu, by znaleźć odpowiednie produkty naturalne i dokonać mądrego wyboru w drogerii. A może sama spróbujesz zrobić kosmetyk pielęgnacyjny dla szkraba?
Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że reklamowane środki pielęgnacyjne niekoniecznie muszą być dobre dla ich dziecka. Zawarte w nich toksyny mogą powodować różnego rodzaju reakcje alergiczne, np. wysypki. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i szybko reaguje na chemikalia, często używane do produkcji kosmetyków dla dzieci. Alternatywnym, aczkolwiek nieobowiązkowym rozwiązaniem jest używanie produktów ekologicznych, naturalnych bądź domowej roboty.Kosmetyki wykonane w domowym zaciszu są dużo tańsze, a co ważne- zdrowe i wolne od toksyn oraz chemii. Stosując produkty naturalne, rodzice maja pewność, że dziecko jest bezpieczne. Dodatkowo ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga szczególnych umiejętności.
Podstawą w naturalnej pielęgnacji skóry dziecka jest szare mydło. Do dziś wielu rodziców używa tego produktu, ponieważ nie wysusza ono skóry i nie posiada zbędnych, chemicznych substancji.
Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na kosmetyki domowej roboty:
Mleczko do kąpieli
By wykonać tego typu preparat, wystarczy zmieszać ze sobą:
-1 szklankę mleka,
-1/4 szklanki skrobi kukurydzianej,
-1/4 szklanki otrębów owsianych,
-oraz 2-3 krople olejku eterycznego o zapachu rumianku lub nagietku.
Oliwka do smarowania
Do przygotowania naturalnej oliwki wystarczy zmieszać ze sobą:
-1 szklankę oliwy z pestek winogron,
-4krople lawendy lub nagietkowego olejku eterycznego,
-ewentualnie można dodać jedną kapsułkę witaminy E.
Rodzice często używają do smarowania dzieci samej oliwy.
Wilgotne chusteczki jednorazowe
Potrzebujemy:
-papierowe ręczniki,
-1/2 szklanki wyciągu z rumianku,
-1/2 szklanki oleju roślinnego,
-2 szklanki letniej wody.
Suche chusteczki powinniśmy zwilżyć sporządzonym płynem i włożyć do szczelnego pojemnika. Mamy często też używają zamiast pudru, zwykłej mąki ziemniaczanej.