Komórka pod poduszką
Ostatnie lata przyniosły intensywne zmiany w ludzkim życiu. Szybki rozwój technologii komputerowych oraz sieci telefonów komórkowych wydają się mieć istotny wpływ na otaczający nas świat, nie tylko w kontekście podniesienia standardów i łatwości w komunikowaniu. Coraz częściej bowiem prowadzone są badania dotyczące negatywnego wpływu otaczających nas nowinek technicznych na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. Szczególne znaczenie mają one w przypadku dzieci i kobiet w ciąży.
O co w tym wszystkim chodzi?
Już kilka lat temu można było natknąć się na pogląd dotyczący niewłaściwego wpływu korzystania z tzw. komórek. Utarło się przekonanie, że zbyt częste rozmowy przez telefon bezprzewodowy mogą wywoływać nowotwory i zaburzenia w pracy mózgu. Ludzie ostrzegali się nawzajem przed trzymaniem komórek na wysokości głowy w czasie snu. Absurd? A może jednak jest w tym cień prawdy? Wyjaśnieniem tego zajmują się naukowcy, którym jednak do dziś nie udało się jednoznacznie stwierdzić, czy telefony komórkowe mogą szkodzić.
Dlaczego to może być groźne?
Zarówno telefony komórkowe, jak i wiele innych otaczających nas urządzeń opiera swoją pracę na emitowaniu fal elektromagnetycznych. Fale te, osiągając odpowiedni poziom częstotliwości, mogą wpływać na organizm poprzez znaczne podniesienie temperatury ciała. Jednak telefony komórkowe emitują fale niemal o dziesięciokrotnie niższym natężeniu, w związku z tym nie oddziałują w sposób bezpośredni na nasze zdrowie. Należy jednak pamiętać, że mimo decyzji Światowej Organizacji Zdrowia o braku przeciwwskazań do korzystania z GSM, nikt nie może przewidzieć jak będziemy reagować po latach korzystania z komórek.
Bez komórki ani rusz
Badania dotyczące ewentualnego wpływu telefonii komórkowej na ludzkie zdrowie są niezwykle istotne zwłaszcza w obliczu ostatniej mody. Wszak bez komórki już ani rusz – stała się ona naszym najlepszym przyjacielem, często jedynym urządzeniem do komunikowania ze światem. Żeby to zaobserwować wystarczy wyjść na ulicę: jeden rozmawia, drugi pisze SMS, trzeci słucha muzyki, a jeszcze inny robi zdjęcia. Komórki są obecnie tak wielofunkcyjne, że stały się niemal artykułem pierwszej potrzeby. Wśród młodego pokolenia rzadko można spotkać osobę, która nie korzysta z GSM. Dlatego też, w obliczu takiego natężenia wykorzystywania telefonów bezprzewodowych, szczególnie ważne jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie: czy komórka szkodzi?
Badają, badają i …?
Naukowcy skupiają się przede wszystkim na badaniu wpływu telefonów komórkowych na kobiety w ciąży. Na podstawie obserwacji nowonarodzonych dzieci najłatwiej bowiem zbadać zmiany, jakie mogła wywołać sieć GSM. I tak, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego obserwowali 13 159 duńskich mam i ich pociechy. Gdy maluchy skończyły 7 lat matki zostały poproszone o wypełnienie specjalnie przygotowanych ankiet. Na podstawie ich analiz badacze doszli do kilku interesujących wniosków. Zaobserwowali, że dzieci, których matki często używały w trakcie ciąży telefonów komórkowych są o 80% bardziej narażone na nieprawidłowe wyniki testów dot. nadpobudliwości, problemów emocjonalnych, zaburzeń zachowania czy problemów w kontaktach z rówieśnikami. Naukowcy stwierdzili ponadto, że dzieci są bardziej narażone na negatywny wpływ fal elektromagnetycznych, ponieważ ich uszy i mózgi są mniejsze. Jednak interpretacji wyników można szukać także gdzie indziej.
Czy aby na pewno wpływ komórki?
Naukowcy z Los Angeles szukają także wytłumaczenia uzyskanych wyników badań w samych matkach. Spekuluje się, że problemy dzieci mogły być spowodowane mniejszym zainteresowaniem kobiet dziećmi: panie dłużej rozmawiając przez komórki mniej uwagi poświęcały swoich pociechom. Kobiety, które częściej korzystały z telefonów należały również do grupy mających problemy ze zdrowiem psychicznym oraz palących w ciąży. Widać więc, że przeprowadzone badania nie przyniosły tak naprawdę wymiernych i niepodważalnych wyników.
Ostrożności nigdy za wiele
Mimo tego, że nie istnieją potwierdzone dowody dotyczące negatywnego wpływ korzystania z telefonów komórkowych na organizm człowieka, kobiety w ciąży powinny szczególnie zważać na wszelkie, nawet nie do końca potwierdzone informacje. Dbając o noszonego pod sercem maluszka, należy zachować więc pewne środki ostrożności:
-nie należy nosić telefonu komórkowego w kieszeni blisko brzucha;
-w miarę możliwości należy korzystać z zestawu głośnomówiącego;
-nie należy zbyt długo rozmawiać przez komórkę;
-nie należy ładować telefonu w pokoju, w którym się śpi, a tym bardziej trzymać komórki w łóżku lub w jego najbliższym otoczeniu.
Podsumowując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy telefon komórkowy może szkodzić kobietom w ciąży i ludziom w ogóle. Prowadzone w tej kwestii badania nie mogą być wymierne, ze względu na zbyt dużą liczbę hipotez i ich interpretacji. Jednak, jak wiemy, telefon komórkowy opiera swoje działanie na emitowaniu fal elektromagnetycznych, w związku z tym na pewno nie zaszkodzi zachowanie większej ostrożności w jego użytkowaniu.