Kolka u maluszka
Kolka najczęściej pojawia się między pierwszym a czwartym miesiącem życia. Podczas ataku dziecko zaczyna przeraźliwie krzyczeć i niestety często żadne próby ukojenia nie przynoszą ulgi. Wszystkiemu winna kolka niemowlęca – zmora małych dzieci i świeżo upieczonych rodziców.
Dziecko płacze, pręży się, gwałtownie zgina nóżki i dodatkowo ma twardy brzuszek? Prawdopodobnie przyczyną takiego zachowania jest bolesny atak kolki.
Jedz powoli kochanie!
Niestety przyczyny kolki nie są dokładnie znane. Specjaliści mają na ten temat kilka teorii. Pierwsza z nich mówi, iż dolegliwość to efekt połykanego przez dziecko podczas karmienia powietrza. Powoduje ono silne rozdęcie małego brzuszka, co właśnie prowadzi do nieprzyjemnego bólu. Na taki kolki najbardziej narażone są więc te maluszki, które jedzą bardzo łapczywie bądź krztuszą się i łapią powietrze podczas jedzenia. By uniknąć kolki, ważna jest pozycja podczas karmienia. Jeśli karmisz piersią, usiądź lub połóż się tak, aby mleko płynęło „pod górkę”. Wygodnym rozwiązaniem jest położenie się na łóżku z oparta głową, a dziecko niech leży na Twoim brzuchu. Dla dzieci, które karmione są mlekiem modyfikowanym, można zakupić odpowiednie butelki i smoczki antykolkowe. Podczas karmienia z butelki smoczek powinien być wypełniony mlekiem przynajmniej w 2/3. Ta metoda pozwoli dziecku na nieprzerwane i bezpieczne ssanie bez połykania powietrza. Po każdym karmieniu należy przyjąć prawidłową pozycję, ułatwiającą odbicie się, by niemowlak pozbył się nagromadzonego w żołądku powietrza. Najlepiej jest ułożyć dziecko równolegle brzuszkiem do swojego tułowia, tak by główka mogła swobodnie opierać się o Twoje ramię. Wcześniej połóż na barku tetrowa pieluszkę na wypadek, gdyby maluchowi się ulało. Stojąc lub siedząc prosto warto poklepać delikatnie pociechę po plecach. Ten gest pozwala łatwiej i szybciej uciec pęcherzykom powietrza z przewodu pokarmowego.
Na pomoc bolącemu brzuszkowi
Podczas kolki dziecku może przynieść ulgę dotyk ciepłej dłoni i delikatne masowanie bolącego brzuszka. Niektórzy rodzice przykładają ciepłą, wyprasowaną pieluszkę lub ogrzewają ją strumieniem powietrza z suszarki. Uważaj jednak aby maluszka nie sparzyć! Niemowlaki lubią, gdy się je masuje, chucha i głaszcze. Te metody często przynoszą ukojenie. Maluchowi może też pomóc leżakowanie na brzuchu. Ta pozycja ułatwia wydostanie się powietrza z jelit. Jeśli nie pasuje mu leżenie samemu, weź maleństwo i połóż je na swoim brzuchu. Przyczyną kolki może być też alergia. Gdy karmisz piersią warto więc zwrócić uwagę na to, co jesz. Na pewien czas zrezygnuj z pieczywa, owoców i mleka. Jeśli te metody też nie działają możesz zaopatrzyć się w preparaty dostępne w aptekach. Po kilkudniowym stosowaniu powinnaś zorientować się czy dają one pożądane efekty. Pamiętaj, że najpóźniej w szóstym miesiącu kolka mija samoistnie.