Kilka pytań o wcześniaka
Nie da się przygotować na stres, jaki wiąże się z przyjściem na świat maleństwa, wymagającego intensywnej opieki lekarskiej. Im więcej będziesz wiedzieć na temat dzieci urodzonych przed czasem, tym łatwiej Ci będzie przejść przez ten trudny dla Ciebie okres. Odpowiadamy na kilka pytań, dotyczących zdrowia i pielęgnacji wcześniaka.
Kto to jest wcześniak?
To dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Początkowo jego sprawność umysłowa i fizyczna może być mniejsza niż u dzieci urodzonych o czasie. To nie oznacza, iż nie ma on szans na prawidłowy rozwój – około 75% wcześniaków po dwóch lub trzech latach „dogania” rówieśników.
Kiedy opuści szpital?
Urodzone przedwcześnie noworodki opuszczają szpital zwykle po paru miesiącach, choć czas pobytu w szpitalu jest rzeczą indywidualną i zależy od stanu zdrowia maluszka. Zwykle do domu mogą iść dzieci, które samodzielnie oddychają i jedzą. Bardzo ważna jest masa ciała – maluch musi ważyć minimum 2 kg.
Jak przygotować dom do jego przybycia?
W zasadzie nie ma specjalnych wymagań. Pokój, w którym będzie przebywało maleństwo należy starannie posprzątać. Należy kupić i przygotować do użycia: łóżeczko, pościel, przybory toaletowe i wanienkę – a więc wszystko to, czego potrzebują donoszone noworodki. Kupując ubranka, pamiętaj, aby nie robić większych zakupów – wcześniaki rosną szybciej niż dzieci urodzone o czasie.
Czy wcześniak częściej choruje?
Tak. Dzieci urodzone przed czasem częściej i łatwiej zapadają na różne infekcje i mają większe trudności z ich pokonaniem. Przyczyną tego jest fakt, iż nie otrzymały w brzuchu mamy odpowiedniej ilości przeciwciał a po porodzie często nie mogły być od razu karmione mlekiem naturalnym.
Czy wcześniak potrzebuje rehabilitacji?
Po opuszczeniu szpitala Twoje dziecko powinno być po ścisłą opieką pediatry neonatologa. Jeśli lekarz dostrzeże jakieś nieprawidłowości, może (po konsultacji z neurologiem i ortopedą) zlecić rehabilitację. Na zajęciach rehabilitacyjnych rodzice uczą się również jak ćwiczyć z maleństwem w domu.