Kiedy najlepiej zajść w ciążę?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: wtedy, kiedy jesteśmy zdrowi, silni, mamy kochającego partnera a nasza sytuacja materialna jest ustabilizowana. To stan idealny, często niemożliwy do osiągnięcia.
Sytuacja wygląda następująco: biologia swoje….a życie swoje. Optymalny wiek na zajście w ciążę niekoniecznie współgra z okresem, kiedy jesteśmy na to gotowi: psychicznie, materialnie i zawodowo. Spróbujemy podpowiedzieć Ci, kiedy może być dla Ciebie dobry czas na ciążę, ale decyzję (po konsultacji z lekarzem i partnerem) musisz podjąć sama.
Optymalny wiek
Nie ma optymalnego wieku do zajścia w ciążę. Każdy okres życia ma swoje wady i zalety, uzależnione od stanu zdrowia, układu między partnerami, czy sytuacją w pracy.
Z biologicznego punktu widzenia najlepszy czas na poczęcie maluszka to okres miedzy 20 a 30 rokiem życia (wtedy płodność jest największa). Ciąża u nastolatki może być katastrofą medyczną i emocjonalną. Bardzo młode kobiety zwykle później są obejmowane opieką przedporodową (później zgłaszają się do lekarza), niezbyt dobrze się odżywiają i nie zażywają zaleconych przez specjalistę witamin. To może doprowadzić do anemii. Bardzo młode kobiety zwykle rodzą dzieci mniejsze i słabsze.
Kobieta powyżej 35 roku życia narażona jest na różne powikłania (np. nadciśnienie, poród przedwczesny). Istnieje również większe ryzyko, że dzieci tych mam będą miały nieprawidłowości chromosonalne (np. zespół Downa) Ale bez paniki! Obecnie kobiety z różnych powodów decydują się na późne macierzyństwo i wiele z nich rodzi zdrowe i silne dzieci.
Następna ciąża
Lekarze zalecają, aby po urodzeniu dziecka poczekać z kolejną ciążą przynajmniej rok. W tym czasie organizm dochodzi do całkowitej regeneracji. Pamiętaj jednak, że jeśli planujesz ciążę w okresie karmienia piersią, może to odbić się niekorzystnie zarówno na Twojej kondycji fizycznej jak i psychicznej.
Po poronieniu
Z punktu widzenia medycznego do zapłodnienia może dojść już przed pierwszą miesiączką. Jednak specjaliści odradzają ten czas na kolejne poczęcie. Najczęściej zalecają, aby odczekać 3 miesiące. Zazwyczaj po tym okresie organizm „dochodzi do siebie” po poprzedniej ciąży i jest w pełni gotowy do następnego poczęcia. Odrębną kwestię stanowi stan emocjonalny kobiety. Często osiągniecie gotowości psychicznej do kolejnej ciąży trwa o wiele dłużej i jest kwestią indywidualną.
Po cesarskim cieciu
Większość lekarzy zaleca, aby po cesarskim cięciu z następną ciążą poczekać minimum dwa lata. Po tym czasie wszystkie blizny wewnętrzne oraz zewnętrzne powinny być już dobrze wygojone i mięsień macicy będzie mógł wytrzymać trudy kolejnej ciąży.
Po odstawieniu pigułki antykoncepcyjnej
Choć do poczęcia może dojść już w pierwszym cyklu po odstawieniu pigułki, być może lepiej będzie jeśli przestaniesz zażywać pigułki na kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Czas ten umożliwi ponowne ustabilizowanie się Twojego cyklu, co pozwoli na dokładne określenie momentu zajścia w ciążę.
Kariera
Z punktu widzenia ekonomicznego bardzo trudno jest określić najlepszy moment na zajście w ciążę. Planowanie dziecka, tak aby nie kolidowało to z pracą zawodową, jest przedsięwzięciem dość ryzykownym. Każda stabilna sytuacja może bowiem ulec gwałtownej zmianie. Nie jesteś bowiem w stanie do końca przewidzieć pewnych rzeczy takich jak np. utrata pracy. Często, młode kobiety rozpoczynające dopiero życie zawodowe, odkładają macierzyństwo na później. W pierwszej bowiem kolejności chcą ustabilizować swoją pozycję zawodową i materialną.