Katar u niemowlaka
Sezon przeziębień w pełni. W okresie jesienno –zimowym ciężko go uniknąć. Jeśli Twój maluch nabawił się kataru, nie panikuj. Zazwyczaj nie jest to groźna dolegliwość, aczkolwiek utrudnia życie maluszkowi. Przeczytaj, jak pomóc dziecku przetrwać te kilka dni.
Większość infekcji kataralnych wywołują wirusy, przenoszone najczęściej drogą kropelkową. Pierwszym objawem infekcji jest złe samopoczucie malca. Dziecko jest rozdrażnione, płacze mimo zastosowania sprawdzonych „uspokajaczy” (pierś, przytulanka, kołysanie). Ma problem z ssaniem – trudno bowiem pić mleko gdy nos jest zatkany. Pojawia się gęsta, cieknąca z nosa wydzielina. Przezroczysta oznacza infekcję wirusową. Zielonkawa lub żółta świadczy o zakażeniu bakteryjnym – wówczas niezbędna jest konsultacje lekarska.
Pielęgnacja chorego maluszka
Katar jest przypadłością, która jest dla dziecka bardzo męcząca. Dziecko w tym wieku nie potrafi samodzielnie oczyścić sobie noska. Szkrabowi ciężko jest oddychać a tym samym jeść. Dlatego:
– Do snu kładź malca w łóżeczku tak, aby główkę miał wyżej. Jest szansa, że wydzielina nie będzie ściekała do gardła a na zewnątrz nozdrzy. W tym celu, podłuż niemowlęciu pod dwie nogi łóżeczka książki (nie podkładaj pod główkę poduszki!). W ciągu dnia kładź malca jak najczęściej na brzuszku – w tej pozycji wydzielina łatwiej spływa z noska.
– Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju malca. Pamiętaj – przegrzewanie organizmu może doprowadzić do spadku odporności i rozwinięcia się poważniejszej infekcji.
– Nawilżaj powietrze w mieszkaniu. Jeśli nie masz odpowiedniego urządzenia, rozłóż na ciepłych kaloryferach wilgotne ręczniki.
– Oczyszczaj nozdrza malca, zwłaszcza przed położeniem go spać oraz przed karmieniem. Kup specjalną gumową gruszkę lub tzw. aspirator do noska, którym możesz opróżnić przewody nosowe z wydzieliny. Wcześniej wpuść po 2 krople soli fizjologicznej w każdą dziurkę nosa. Rozrzedzi ona katar i ułatwi efektywne oczyszczenie noska. Uwaga! Nie używaj patyczków do ucha – możesz uszkodzić delikatna śluzówkę.
– Dawaj malcowi dużo pić. Jeśli karmisz piersią, Twoje mleko zawiera wystarczającą ilość wody. Jeśli karmisz mieszanką, podaj szkrabowi dodatkową porcję wody źródlanej, przeznaczonej specjalnie dla niemowląt. Starszemu dziecku możesz zaproponować również soki owocowe. Jeśli maluszek ma duże problemy z ssaniem, karm go łyżeczką.
– Jeśli malec, oprócz kataru, nie ma żadnych dodatkowych objawów przeziębienia, możesz wychodzić z nim na spacery pod warunkiem, że na dworze nie ma silnego wiatru oraz nie pada deszcz. Może Cię to zaskoczy, ale na spacerze szkrab znacznie lepiej się poczuje – rześkie powietrze obkurczy błonę śluzową w nosku i malcowi lepiej się będzie oddychało.
Kiedy do lekarza?
Przebiegająca bez gorączki i dodatkowych objawów kataralna infekcja wirusowa zazwyczaj nie wymaga konsultacji lekarskiej (chyba ze sprawa dotyczy noworodka – wówczas malca bezwzględnie powinien zbadać pediatra). Powinnaś wezwać lekarza jeśli maluch ma:
– wydzielinę nosową w kolorze zielonkawym lub żółtym. Świadczy to zazwyczaj o zakażeniu bakteryjnym i prawdopodobnie konieczne będzie podanie antybiotyku,
– gorączkę,
– biegunkę lub dokuczają mu wymioty,
– pociera bok głowy i płacze – to może być objaw rozwijającego się zapalenia ucha.