Karać czy nagradzać?
Odpowiedź brzmi: lepiej nagradzać. Nie oznacza to jednak, że Twój maluch nie potrzebuje dyscypliny. Wręcz przeciwnie: każde dziecko musi znać zasady obowiązujące w rodzinie i musi umieć się do nich dostosować.
Dziecko nie rodzi się z instynktownym poczuciem co jest dobre a co złe. To rodzice w pierwszej kolejności pokazują mu świat i wyznaczają normy postępowania mówiąc co wolno, a czego nie wolno robić. Życie bez żadnych zakazów jest niemożliwe. Im szybciej Twój szkrab to zrozumie, tym łatwiej mu będzie zaakceptować granice, które mu wyznaczycie.
Potrzebna swoboda
Nikt z nas nie chciałby, aby ktoś inny całkowicie narzucał mu swoją wolę. Twoje dziecko również potrzebuje poczucia, że ma wpływ na swoje życie. Daj więc swobodę maluszkowi w zakresie wyboru koloru bluzki czy spodni. Niech sam wybierze zabawę, w którą aktualnie chce się z Tobą pobawić. Nie chce jeść surówki z marchewki? Nie szkodzi, niech sam wybierze inne warzywo które mu podasz do obiadu. W ten sposób dziecko uczy się samodzielnych decyzji, nabiera pewności siebie i nie czuje się zdominowane.
Ustalenie reguł
Wytłumacz, co wolno a czego nie wolno robić. Najlepiej spiszcie te rzeczy razem na kartce i przywieście w widocznym miejscu. Za złe zachowanie jest kara, za dobre nagroda. Ważne aby dziecko dobrze zrozumiało, jakiego zachowania nie akceptujemy.
Niezwykle efektywnym sposobem na przekazanie maluszkowi tego co jest dobre a co złe, jest nasz dobry przykład i konsekwencja. Nie możemy bowiem karać malca za przeklinanie podczas gdy sami to robimy. Pewne reguły dotyczą wszystkich domowników!
Jak nagradzać?
Pamiętaj o jednej ważnej zasadzie: wsparcie i nagrody są podstawą wychowywania i dają o wiele lepsze rezultaty niż kary. Tak więc chwal maluszka za dobre zachowanie. Jeśli dostosował się do Twojej prośby i np. bez marudzenia umył zęby pochwal go i powiedz, że widzisz, jak bardzo stara się być grzecznym. Możecie się umówić, że za każde dobre zachowanie będziesz mu przyznawała medal w postaci naklejek, baloników, kolorowych kuleczek. Po uzbieraniu np. dziesięciu, maluszek otrzymuje nagrodę: np. wspólny wypad do kina czy na basen. To naprawdę działa!
Jak karać?
Twój szkrab musi wiedzieć że jego zachowanie niesie za sobą określone konsekwencje. Jeśli maluch nie przestrzega ustalonych zasad, musi spotkać go kara. Pamiętaj, że kara zawsze powinna być poprzedzona ostrzeżeniem. Jeśli maluch mimo ostrzeżenia kolejny raz postąpił niezgodnie z obowiązującymi regułami, posadź go na „karnym” dywaniku bądź krzesełku na określoną ilość minut (najlepiej na tyle ile dziecko ma lat) i powiedz mu, dlaczego to zrobiłaś. Kiedy czas kary minie, dziecko powinno przeprosić za swoje zachowanie.
Inną karą może być odebranie dziecku jakiegoś przywileju np. tego dnia wieczorem nie wolno mu oglądnąć dobranocki. Jeśli nie chce posprzątać swoich zabawek, schowaj jego ulubioną i oddaj gdy zrobi to, o co go poprosiłaś. Pamiętaj, aby nie dać się ponieść nerwom – w żądnym wypadku nie wolno Ci dziecka uderzyć. Nigdy malucha nie bij i nie krzycz na niego. Kara cielesna nie ma żadnego wychowawczego znaczenia. Kara powinna być nieprzyjemna, ale nigdy bolesna. Pamiętaj: klaps to też bicie!