Kąpiel wcześniaka
Zabiegi pielęgnacyjne wokół wcześniaka w zasadzie nie różnią się niczym od tych, które są wykonywane u noworodków donoszonych. Muszą być tylko wykonane z większą delikatnością i starannością.
To mit, że maluszka urodzonego przed czasem nie należy kąpać. Codzienne mycie z pewnością nie zaszkodzi mu tak jak brud, który każdego dnia gromadzi się na skórze dziecka. Wcześniak powinien być kąpany codziennie.
Do dzieła!
Kąpiel maluszka zwykle nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Chodzi o to by nie wychłodzić małego organizmu. Ważne, aby w pomieszczeniu gdzie będzie się odbywać wieczorna toaleta, było wystarczająco ciepło. Pamiętaj więc o dogrzaniu pomieszczenia.
Jeśli boisz się, że maluszek wyśliźnie Ci się z rąk, możesz kupić wanienkę dla dziecka, wyprodukowaną specjalnie z myślą o wcześniakach. Wanienka taka jest mniejsza, i posiada specjalną rozkładaną siatkę, służącą do podtrzymania maleństwa. Pierwsza kąpiel nie musi jednak odbywać się w wanience. Wystarczy, że położysz małego czyścioszka na przewijaku wyłożonym pieluszką tetrową lub ręcznikiem. Następnie namydl go i łagodnie obmyj wodą przy pomocy delikatnej myjki.
Odpowiednie kosmetyki
Skóra wcześniaka jest bardzo delikatna. Nie ma jeszcze w pełni rozwiniętych gruczołów i warstwy rogowej, dlatego trzeba o nią szczególnie dbać. Stosuj tylko najlepsze kosmetyki, przeznaczone dla skóry maluszka. Nie powinny jej wysuszać ani podrażniać. Aby nie dopuścić do utraty wilgoci ze skóry, możesz kupić w aptece ciekłą parafinę – uchroni naskórek maluszka przed łuszczeniem oraz pozwoli na utrzymanie prawidłowego PH skóry szkraba. Bywa, że nawet najlepsze kosmetyki podrażnią skórę wcześniaka. Dlatego na początek można skorzystać z bezpłatnych próbek (zapytaj o nie lekarza).
Pamiętaj!
To ważne aby dbać również o czystość akcesoriów, służących do kąpieli maluszka. Dlatego pamiętaj, aby regularnie (przed każdą kąpielą) myć dokładnie wanienkę. Możesz do tego użyć środka odkażającego. Myjkę, którą przemywasz ciało maluszka, często pierz i susz.