Jeszcze nie chodzi a już pływa
Każdy maluszek, który nie potrafi jeszcze siadać, już może pluskać się w wodzie. Zabawy w wannie są dla malca znakomitą gimnastyką, która poprawia nie tyko sprawność ruchową, ale i zdolności koordynacyjne.
Przebywanie i swobodne poruszanie się w wodzie wspomaga rozwój psychofizyczny, ponieważ woda dostarcza małym brzdącom nowych bodźców, których nie mają szans doznać na suchym lądzie. Ma to szczególne znaczenie dla maluchów, gdyż przecież jeszcze niedawno pływały w wodach płodowych w brzuchu mamy. Dlatego też warto dość szybko adaptować dziecko do warunków wodnych. Tym bardziej, że do 6-8 miesiąca życia utrzymuje się u maluszków odruch z życia płodowego, który potem zanika. Odruch ten objawia się tym, że dzieci nie boją się wody i nie otwierają ust podczas zanurzania.
Najmłodszymi „pływakami” mogą być już dzieci trzymiesięczne. Oczywiście twoje dziecko nie będzie od razu pływało żabką, grzbietem czy kraulem. Pierwszy etappływania najmłodszych rozpoczyna się od 3-go miesiąca życia (wyznacznikiem jest to, że dziecko trzyma już głowę). Celem tego etapu jest oswojenie ze środowiskiem wodnym.
Adaptację do aktywności w wodzie warto rozpocząć w dużej wannie z wodą w towarzystwie jednego z rodziców. Te wspólne, systematyczne wodne zabawy najlepiej zacząć między 3. a 8. miesiącem życia dziecka.
Zabawy w wannie:
– stymulują rozwój ruchowy i psychiczny dzieci,
– pogłębiają więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem,
– poprawiają koordynację ruchową,
– stanowią wspaniałą gimnastykę dla mięśni i stawów,
– stanowi rozrywkę, zabawę, dostarcza nowych wrażeń.
We własnej wannie
Zanim wypłyniesz ze swoim niemowlakiem na „głębokie wody”, potrenuj we własnej wannie. Nalej dużo wody i 2-3 razy w tygodniu urządzaj z dzieckiem wspólne kąpiele. Trzymając dziecko za boki ciała układaj je na brzuchu, podtrzymując główkę. Dzięki temu będzie mogło trenować leżenie na plecach. Inna możliwość to trzymanie dziecka w objęciach i wspólne zanurzanie się „po szyję”, chlapanie wody rękami i nogami. Aby zabawy w wodzie były atrakcyjne, pamiętaj o kolorowych piłeczkach i zabawkach. Niezbędna będzie też konewka, którą będziesz polewać głowę dziecka.
Propozycje ćwiczeń
pluskanie na brzuchu
Połóż malca na brzuszku i obejmij jego barki, tak by delikatnie podtrzymywać tułów. W tej pozycji wykonaj z dzieckiem przysuwanie i odsuwanie, skręty na boki, chlapanie połączone z chwytaniem piłeczki
pozycja na plecach
Jest to najtrudniejsza i niechętnie przyjmowana przez bobasa pozycja. Odwróć dziecko tak, by jego główka i plecki przylegały do twojej klatki piersiowej. Trzymając malca w objęciach, delikatnie się zanurz i odchyl tak, aby głowę i tułów dziecka ułożyć do pozycji poziomej.
ćwiczenia oddechowe, czyli dmuchanie na wodę
Trzymaj malca jedną ręką, dłoń drugiej złóż w łódeczkę i nabierz w nią wody. Następnie wraz z bobasem próbujcie ją wydmuchiwać.
Katarzyna Sempolska
, specjalista rekreacji ruchowej, ekspert Instytutu Pampers