Jak rozmawiać z niemowlęciem?
Już od dnia narodzin stymuluj zmysły maleństwa tak, żeby ułatwić mu opanowanie sztuki komunikacji za pomocą słów czy gestów. Wszystko po to, by jak najszybciej móc sprawnie porozumieć się z dzieckiem.
Pierwsze miesiące życia malca to czas wzajemnego poznawania się z rodzicami oraz uczenia się określonych reakcji na daną sytuację. Mały człowiek to istota społeczna, która od pierwszych dni pragnie komunikować się z otoczeniem. Początkowo nie potrafi robić tego inaczej niż poprzez płacz, w kolejnych tygodniach a potem miesiącach nadchodzi czas pierwszych gestów i słów.
Najpierw jest płacz…
Wracasz ze szpitala do domu z maluchem, który nie wiedzieć czemu płacze. W ten sposób szkrab komunikuje wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne oraz emocje (np. strach, osamotnienie, tęsknotę). Próbujesz znaleźć przyczynę, sprawdzając czy nie jest głodny, czy ma suchą pieluszkę lub czy nie domaga się przytulenia. Początkowo nie jesteś w stanie określić co płacz w danej chwili oznacza. Już nie długo zaczniesz jednak rozróżniać płacz który oznacza głód, mokrą pupę, potrzebę snu czy otrzymania czułości.
Sztuka komunikacji werbalnej
Od pierwszych chwil życia swojego malca mów do niego najwięcej jak to możliwe. Opowiadaj co aktualnie robisz, jaka jest pogoda lub jakie masz plany na wspólnie spędzony czas. Początkowo maluszek będzie się oswajał z Twoim głosem. Niedługo zauważysz z jaką uwagą szkrab przysłuchuje się Twoim słowom. Z czasem zacznie reagować na Twój głos uśmiechem, machaniem rączek i nóżek. Kolejnym etapem będzie „dialog”. Rozmawiając ze swoim dzieckiem rób pauzy a z czasem usłyszysz odwiedź malca w postaci radosnego gaworzenia. Przy próbie nawiązania kontaktu lub rozmowy, patrz mu w oczy. To ważne, by maluszek nie czuł się ignorowany. Dziecko uczy się od dorosłych, więc bądź dobrym wzorcem do naśladowania. Około 10 miesiąca życia w ustach maluszka pojawiają się pierwsze słowa a to już krok do prawdziwej komunikacji. Zawsze uważnie słuchaj malca i daj mi możliwość „wygadania się”
Moc gestów
Człowiek komunikuje się nie tylko za pomocą słów ale również mimiki i gestów. Dla swojego dziecka jesteś największym autorytetem, od którego uczy się sposobu komunikacji z otoczeniem. Dlatego gdy mówisz „nie”, pokręć odpowiednio głową. Gdy chcesz aby maluszek był cicho, przyłóż palec wskazujący do swoich ust. Jeśli chcesz aby maluszek coś zjadł, otwórz swoją buzie i powiedz „am”. Zobaczysz jakim pojętnym uczniem jest Twój szkrab i jak szybko zacznie naśladować nie tylko Twoje słowa ale również gesty.