Jak przyspieszyć poród?
Jedynie 5 % kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym przez lekarza terminie. Poród terminowy to ten pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. Ciąże przenoszone są wskazaniem do wywołania porodu.
Pod koniec ciąży Twój brzuszek jest już ciężki, zaczyna boleć Cię kręgosłup a w dodatku czujesz się jak przysłowiowy słoń w składzie porcelany. Nic dziwnego, że gdy zbliża się wyznaczony termin, z niecierpliwością wypatrujesz oznak porodu. Gdy się nie pojawiają, zaczynasz się zastanawiać czy można go jakoś przyspieszyć. Jeśli nastąpi już termin wyznaczony przez lekarza, skonsultuj się ze specjalistą. Jeśli nie – poczekaj, być może Twoje ciało i organizm dziecka nie są jeszcze gotowe na poród.
Metody przyspieszania porodu:
1. Kroplówka z syntetyczną oksytocyną, podawana w warunkach szpitalnych. Po jej podaniu, zazwyczaj macica reaguje skurczami.
2. Żel z prostaglandynami, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy. Podawany jest również w warunkach szpitalnych.
3. Współżycie seksualne. Można próbować tej metody, pod warunkiem że ciąża nie jest zagrożona. Dzięki prostaglandynom zawartym w nasieniu mężczyzny, szyjka macicy może ulec większemu rozwarciu , co może ostatecznie doprowadzić do akcji porodowej. Poza tym, pod wpływem stymulacji sutków kobiety, jej organizm produkuje oksytocynę.
4. Aktywność fizyczna. Polecamy spacer, taniec, gimnastykę. Odradzamy biegi, skakanie na skakance itp. Warto pamiętać aby w okresie ciąży nie forsować zbytnio organizm – będzie on potrzebował dużo sił podczas porodu.
5. Napar z liści malin – może pobudzić skurcze macicy.
6. Akupunktura i akupresura wykonywane przez wykwalifikowanego i bardzo doświadczonego specjalistę.