Jak pozbyć się cieni pod oczami
Znane przysłowie mówi, że oczy są zwierciadłem duszy. Nic więc dziwnego, że wszelkie oznaki zmęczenia, złego stylu życia, chorób, nieprzespanej nocy, długiej pracy przy monitorze komputera, są widoczne w oczach a szczególnie ich dolnej powiece. Mowa tu o cieniach pod oczami-ciemniejszych obszarach skóry znajdujących się bezpośrednio poniżej oka. Oprócz czynników zewnętrznych mogą mieć one również podłoże genetyczne. Jak je rozpoznać i jak leczyć?
Przyczyny powstania
Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, wrażliwa i znacznie cieńsza niż na pozostałej części twarzy. Budowa skóry w okolicach oczu różni się od innych miejsc brakiem gruczołów łojowych, małą ilością komórek tłuszczowych oraz słabszym drenażem naturalnym. Jest ona również narażona na nieustanną pracę-oko ludzkie mruga bowiem około 10 tysięcy razy dziennie, stąd też większa jego wrażliwość na powstawanie zmarszczek, sińców i obrzęków, potocznie zwanych cieniami. Wyróżniamy ich dwa rodzaje. Po pierwsze możemy mieć do czynienia z cieniami naczyniowymi. Są one spowodowane widocznym przez zbyt cienką skórę właściwą łożyskiem naczyń żylnych. Po drugie możemy się spotkać z cieniami barwnikowymi. Cienie te spowodowane są nagromadzeniem ciemnego barwnika krwi-hemoglobiny i jej składników, który jest widoczny w naskórku dolnej powieki i pod nią. Rozwiązaniem są zabiegi rozjaśniające oraz specjalistyczne dermokosmetyki podtrzymujące efekty zabiegów medycznych.
Jak się ich pozbyć?
Istnieje kilka sposobów na pozbycie się sińców pod oczami. W zależności od powodu ich występowania powinnaś:
1)Spać długo w nocy. Zazwyczaj potrzebujemy 7-9 godzin, aby się wyspać. Brak snu połączony z małą ilością witamin może doprowadzić do zmniejszenia funkcji nadnerczy. Im bardziej jest obniżona praca nadnerczy, tym mniej witaminy B6 twój organizm jest w stanie pochłonąć, gorzej pracują gruczoły nadnerczy i niestety zamykasz się w błędnym kole. Sen, regularne przyjmowanie witamin i dobre wsparcie magnezu i wapnia w postaci mleka albo dobrego mineralnego suplementu pomogą odnowić pracę nadnerczy.
2)Nakładać schłodzone torebki po herbacie, kostki lodu lub plastry ogórka na oczy. Udowodniono, że teina zawarta w herbacie może zredukować spuchnięcia i cienie pod oczami, a plastry ogórka były od dawna używane do zmniejszania poduszek i odcienia skóry pod oczami.
3)Stosować kremy pod oczy z retinolem i witaminą K. Niezależnie od przyczyny cieni pod oczami, ostatnie badania udowodniły, że kremy zawierające te dwa składniki, mogą zmniejszać spuchnięcia i cienie pod oczami.
4)Zdrowo się odżywiać, brać witaminy i pić dużo wody. Jedz dużo warzyw i owoców- zwłaszcza kapustę, szpinak, bierz suplement z witaminami, jeśli to potrzebne. Pij odpowiednie płyny, żeby usprawnić krążenie.
5)Pozbyć się soli ze swojej kuchni. Nadmiar soli powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie, a to też może powodować poduszeczki pod oczami.
6)Udać się na badanie krwi. Pozwoli Ci to ustalić, czy cienie pod oczami nie są problemem dziedzicznym.
7)Zbadać na co jesteś uczulona. Również alergie mogą być przyczyną cieni pod oczami. Jeśli te cienie lub poduszki są ciągle, może to być niewykryte uczulenie na jedzenie lub jakaś alergia na coś w twoim domu lub miejscu pracy. Porozmawiaj z dermatologiem, żeby pomógł ci zidentyfikować co jest twoim problemem. Alergicy mają często mają niedobór B6, kwasu foliowego i B12. Przyjmowanie multiwitaminy może pomóc alergii, jak i również cieniom pod oczami.
8)Rzucić palenie. Sprawia ono, że palacze mają częściej problemy z naczynkami krwionośnymi, które mogą powodować powstanie cieni.