Jak podawać dzieciom leki
Gdy maluszek zachoruje i lekarz zaleci przyjmowanie leków, koniecznie musisz przestrzegać rygorystycznych zasad ich podawania. Jak prawidłowo podawać dziecku leki, by terapia była skuteczna?
Lekarz – najlepsze źródło wiedzy
Przede wszystkim należy stosować się do poleceń lekarza, który przepisał lek. Lekarz najlepiej będzie wiedział jaką dawkę i w jakich odstępach należy podawać dziecku. Podczas wizyty należy również powiedzieć o wszystkich lekach, na które uczulone jest dziecko i po których wystąpiły jakiekolwiek działania niepożądane. Dzięki temu unikniesz problemów, gdyby się okazało, że dany preparat ma w swoim składzie składnik uczulający. Należy także powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, które dziecko już przyjmuje, także o suplementach i witaminach. Niektóre preparaty nie mogą być stosowane w połączeniu z innymi lekami czy antybiotykami.
Odpowiednie przyjmowanie leku
Należy pamiętać o dokładnych godzinach podawania lekarstwa, szczególnie ważne jest to podczas terapii antybiotykiem. Należy również przestrzegać czasu podawania leku, nie można skrócić ani wydłużyć terapii, gdyż będzie ona nieskuteczna. Warto także zwrócić uwagę, czy lek należy przyjmować przed, po czy w trakcie posiłku. Niektóre preparaty wchodzą w reakcję z jedzeniem i ich działanie wzmacnia się lub osłabia. Należy także pamiętać o odpowiednim podawaniu syropów. Lekarstwa wykrztuśne należy podawać tylko do godziny 16 – 17, gdyż po takich lekach może nastąpić nasilenie objawów. Natomiast przeciwkaszlowe syropy należy pić na noc, gdyż ułatwiają spokojny sen.
Podczas leczenia dziecka antybiotykiem należy podawać również probiotyki, które odbudowują mikroflorę w jelitach i wzmacniają odporność. Probiotyk należy podawać godzinę przed lub godzinę po zażyciu antybiotyku. Gdy dwa preparaty przyjmie się razem, probiotyk nie działa.
Syropy, podobnie jak rozkruszone tabletki, powinno się podawać na łyżeczce lub za pomocą specjalnej miarki, która zazwyczaj znajduje się w opakowaniu. Lek najlepiej popijać wodą, gdyż inne płyny mogą powodować reakcje chemiczne i nieprzyswajanie preparatu. Lekarstw nie należy dodawać także do butelki z mlekiem lub herbata dla niemowlęcia. Nie jesteśmy wtedy w stanie zmierzyć, jaka ilość lekarstwa została spożyta przez dziecko.
Do podania dziecku leku, trzeba je posadzić. Ze spokojem należy podać dziecku odpowiednią dawkę leku. Nie należy podawać maluchowi preparatu na leżąco czy w trakcie zabawy, gdyż grozi to zakrztuszeniem. Gdy dziecko niechętnie przyjmuje lekarstwa, możesz pokazać na ulubionej maskotce malucha, jak miś przyjmuje syropek i że będzie się lepiej po tym czuł. Dzięki temu dziecko oswoi się z sytuacją i chętniej przyjmie lekarstwo.
Pod obserwacją
Gdy podamy już dziecku leki, należy je dokładnie obserwować, czy nie wystąpiły działania niepożądane. Każde dziecko reaguje inaczej i niektóre składniki leków mogą uczulić Twojego maluszka. Powinnaś także zawsze zachować ulotkę z leku, który podajesz dziecku.
Należy pamiętać, że dzieciom nie wolno podawać leków na własną rękę i zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem. Nie można także podawać leków od starszego rodzeństwa czy innych członków rodziny. Przecież najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie maluszka!