Jak liczyć ruchy dziecka?
Pierwsze kopniaczki maluszka to coś, na co z niecierpliwością czeka każda przyszła mama. Na ich podstawie ciężarna wie czy w danej chwili dziecko śpi czy czuwa. Licząc ich częstotliwość może również ocenić kondycję swojego szkraba.
Kiedy pierwsze ruchy dziecka?
Najczęściej pierwsze ruchy dziecka przyszłe mamy odczuwają około 18-20 tygodnia ciąży. Są też takie kobiety, które czują je już około 16 tygodnia (dotyczy to głównie mam szczupłych i tych które już wcześniej rodziły) jak i takie, które pierwsze ruchy maluszka odczuwają dopiero w 22 tygodniu. Wpływ na to ma kilka czynników: grubość powłok brzusznych przyszłej mamy, ilość płynu owodniowego oraz położenie łożyska. Początkowo ruchy maluszka są niezwykle delikatne i ciężko je odróżnić np. od perystaltyki jelit. Niektóre kobiety określają je jako przelewanie, lekkie szarpanie, bulgotanie, muśnięcia, łaskotanie czy trzepotanie. Wraz z upływem czasu, gdy dziecko rośnie, jego ruchy stają się coraz bardziej odczuwalne. Największej aktywności możesz oczekiwać między 24. a 28. tygodniem ciąży. Pod koniec ciąży, gdy dziecko ma coraz mniej miejsca również jego ruchy stają się ograniczone. Zamiast intensywnych kopnięć szkrab trenuje zginanie i ruchy obrotowe.
Liczenie ruchów dziecka
Od 28 tygodnia ciąży, ruchy Twojego malca powinnaś odczuwać kilkadziesiąt razy dziennie. Pamiętaj jednak, iż każde dziecko jest inne i ma inny temperament. Niektóre z nich są bardziej żywe, inne wolą pospać. W czasie dnia kiedy jesteś aktywna i ruszasz się, szkrab zazwyczaj ucina sobie drzemkę, natomiast wieczorem kiedy się kładziesz, on ma ochotę na figle! Są różne sposoby dokonania obliczeń ruchów płodowych dziecka. Najlepiej połóż się na lewym boku i obserwuj zachowanie malca przez godzinę. W okolicach porodu , w ciągu 60 minut powinnaś ich naliczyć co najmniej 10. Jeśli jest ich mniej, zjedź cos słodkiego, ruchy powinny się nasilić. Jeśli to nie pomaga, potrzebna będzie konsultacja lekarska , a tym samym wykonanie badań: USG oraz KTG.