Jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci?
„Zdrowa Kuchnia dla dzieci” wydana nakładem Wydawnictwa Vocatio to nowe spojrzenie na żywienie maluchów. Książka stanowi bardzo dobre uzupełnienie wiedzy rodziców na temat odżywiania dzieci, przekonuje jak ważne są zdrowe produkty w diecie dziecka oraz pomaga w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych.
„Po zakończeniu karmienia piersią i okresu adaptacji malucha do dorosłego jedzenia w sposobie odżywiania dziecka powinny obowiązywać następujące zasady:
1) produkty przeznaczone dla dzieci powinny być jak najmniej przetworzone, czyli naturalne, pożywienie powinno pochodzić z możliwie naturalnych źródeł,
2) dietę należy urozmaicać – im bardziej zróżnicowana dieta, tym większa szansa, że niczego w niej nie zabraknie.”
Autorka odpowiada na szereg pytań, które nurtują niejednego rodzica. Jakie napoje są najlepsze dla dzieci? Jakie tłuszcze powinny się znaleźć w diecie naszych pociech? Czy zmuszać dzieci do jedzenia mięsa? Jak postępować w przypadku alergii?
W dalszej części poradnika znajdziemy przegląd najważniejszych produktów niezwykle cennych i niezastąpionych w diecie dzieci. I tak np. w rozdziale poświęconym zbożom i kaszy dowiemy się, które produkty zbożowe zawierają najwięcej białka oraz witamin z grupy B, jakie produkty spożywać w przypadku nietolerancji glutenu. W kolejnych rozdziałach wybieramy się w podróż przez prawdziwą kopalnię witamin i wartościowych składników pokarmowych – warzywa i owoce, sole mineralne i nasiona.
Na szczególną uwagę zasługuje rozdział „Czego należy unikać w diecie?”. Wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę, że z diety dzieci jak i dorosłych najlepiej całkowicie należałoby wyeliminować nadmiar soli, fast foody oraz słodycze, ale mimo to przyzwyczajenia i pokusa jest bardzo silna. Autorka przekonuje nas, że produkty te nie wnoszą niczego wartościowego do diety maluchów.
„Co kryje się w ulubionych hamburgerach, frytkach czy hot dogach? Przede wszystkim ogromna ilość kalorii. […] Brakuje tu przede wszystkim błonnika, witamin, substancji mineralnych, niezbędnych w diecie tzw. nienasyconych kwasów tłuszczowych, zbyt dużo zaś w nich tłuszczów zwierzęcych i złej jakości soli. Określenie „śmieciowy posiłek” jest jak najbardziej uzasadnione.”
Śniadanie to bardzo ważny posiłek, który pozwala nam w pełni sił zacząć każdy dzień, dlatego w książce jeden z rozdziałów został poświęcony przepisom na pyszne i zdrowe śniadania dla maluchów. Autorka proponuje przepisy będące ciekawą alternatywą dla tradycyjnej kanapki czy płatków z mlekiem. Znajdziemy tu przepisy na zupę śniadaniową, kaszę jaglaną na różne sposoby, koktajle owocowe, naturalny chleb, pasty do chleba oraz zdrowe napoje mleczne np. mleko kokosowo-migdałowe czy mleko sezamowo-słonecznikowe. Kolejny rozdział to sprawdzone pomysły na zupy, dania z warzyw i zbóż na obiad lub kolację oraz desery, ciasta i ciasteczka. Przepisy te na pewno urozmaicą codzienne posiłki maluchów a rodzicom dostarczą inspiracji kulinarnych.
Anna Kłosińska od wielu lat propaguje zdrowy styl życia, w tym właściwe odżywianie. Prowadzi fundację Zdrowy Uczeń, w ramach której realizuje programy edukacyjne dla uczniów, przedszkolaków, seniorów, a także warsztaty dla rodziców pragnących zdrowo odżywiać swe pociechy.
Więcej informacji na temat książki znajdziecie na stronie Oficyny Wydawniczej Vocatio.