Jak dbać o pępek ?
Wielu rodziców, sama myśl o majstrowaniu przy pępku dziecka, przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Pielęgnacja kikuta pępowiny nie jest trudna, ale wymaga stosowania się pewnych zasad. Jakich? Przeczytaj.
Rozwijające się w brzuchu kobiety dziecko, złączone jest z organizmem matki pępowiną. To dzięki niej, maluszek otrzymuje pożywienie i składniki odżywcze, potrzebne do rozwoju. Po narodzinach, pępowina nie jest już potrzeba. Dlatego lekarz odcina ją, pozostawiając na brzuszku malca kikut, zapięty specjalną zapinką. Kikut ma kolor szaroniebieski. Z czasem robi się coraz ciemniejszy i twardnieje. Po 7-10 dniach zazwyczaj odpada, choć są maluszki u których gojenie może trwać nawet 2-3 tygodnie. Przez ten okres, mały pępuszek wymaga szczególnej pielęgnacji.
Codzienna higiena
Po pierwsze, zanim kikut nie odpadnie, trzeba go starannie oczyszczać i dezynfekować. Najlepiej kilka razy dziennie. Aby zrobić to w sposób prawidłowy, będziesz potrzebowała 75- procentowego roztworu spirytusu (aby go otrzymać, wymieszaj dwie łyżki 96-procentowego spirytusu spożywczego z łyżką wody). Umyj ręce i do dzieła! Najpierw oczyść okolice wokół pępowiny, podważ kikut i przetrzyj skórę pod nim. Potem jeszcze raz przemyj okolice pępka i osusz jałowym gazikiem. Przemywanie kikuta spirytusem spowoduje jego zdezynfekowanie oraz przyczyni się do jego szybszego zasychania. Aby odpadł jak najszybciej, umożliw kikutowi jak najczęstszy dopływ powietrza. W tym celu zakup specjalne pieluszki z wycięciem na pępek lub w zwykłej pieluszce wywijaj brzegi aby nie dotykały pępka.
Jeśli martwisz się, że dziecko odczuwa ból przy oczyszczaniu pępka, mamy dobrą wiadomość. Zarówno kikut jak i dno pępka nie są unerwione, a wiec maluszek nic nieprzyjemnego nie poczuje.
Gdy dzieje się coś złego
Do lekarza powinnaś się udać, jeśli od narodzin maluszka minęło 4 tygodnie, a pępek się nie zagoił. Również trzeba zasięgnąć rade specjalisty gdy okolice pępka zrobiły się czerwone, sączy się niego ropna wydzielina podbarwiona krwią, kikut brzydko pachnie. Te objawy mogą świadczyć o zakażeniu. W takiej sytuacji zapewne koniecznie będzie zastosowanie antybiotykoterapii.
Tego nie rób!
Oto kilka ważnych rad, czego nie należy robić, dopóki pępek nie odpadnie:
-Jeśli lekarz nie zalecił, kikuta nie zasypuj pudrem ani nie smaruj żadnym kremem
-Nie smaruj kikuta gencjaną – zabarwiony na fioletowo może zamaskować oznaki ewentualnego zakażeni
-Nie odrywaj na siłę kikuta, nawet jeśli „wisi na włosku”. Jego oderwanie może spowodować powstanie zakażenia
-Podczas kąpieli nie zamaczaj kikuta. Jeśli jednak przypadkowo dostanie się na niego trochę wody, osusz go i zdezynfekuj
-Nie oklejaj kikuta żadnymi plastrami, gdyż skóra pod plastrem robi się wilgotna i ciepła – a to idealne środowisko do namnażania się bakterii
-Dopóki kikut nie odpadnie, raczej nie kładź dziecka na brzuszku. Niewskazane jest bowiem aby było on uciskany czy czymkolwiek ocierany.