Jądra u niemowlaka
Po porodzie może się zdarzyć, iż w mosznie maleńkiego chłopca nie stwierdza się jednego lub dwóch jąder. Mamy wtedy do czynienia ze schorzeniem zwanym wnętrostwem. Częściej problem ujawnia się u chłopców urodzonych przedwcześnie.
Podczas życia płodowego, w jamie brzusznej Twojego synka wykształcają się jądra. Około 34 tygodnia ciążyzstępują do moszny. Czasami po porodzie okazuje się, że proces ten jest nie zakończony. W większości przypadków nie ma się czym przejmować – zanim malec skończy pierwszy rok życia, jąderka prawdopodobnie będą na swoim miejscu. Należy jednak sprawy pilnować. Jej zaniedbanie może bowiem doprowadzić do komplikacji zdrowotnych małego mężczyzny: powstawanie nowotworów, pojawienie się przepukliny pachwinowej.
Badanie prawdę nam powie
Każdy maluszek po porodzie jest ważony i dokładnie badany. U chłopców sprawdza się czy jądra są na właściwym miejscu, czyli w mosznie. Rutynowe badanie palpacyjne jest sposobem na wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości jąder. Jeśli okaże się, że chłopcu brakuje któregokolwiek jądra, lekarz dokładniej sprawdza, w którym dokładnie miejscu zatrzymało się podczas zstępowania. Jąder w mosznie należy szukać bardzo uważnie i dokładnie. Czasem może się bowiem zdarzyć, iż maluszek ma tzw. jądro wędrujące – przy dotknięciu moszny, jąderko przemieszcza się do pachwiny.
Leczenie
W większości przypadków jąderka samoistnie zstępują do moszny. Gdy jednak to nie nastąpi do końca pierwszego roku, lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Do zabiegu może również dojść w sytuacji, gdy jadro utkwiło w okolicy pachwiny.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, polega na nacięciu pachwiny, uwolnieniu jądra i sprowadzeniu go na właściwe miejsce. Jeśli nie ma komplikacji, maluszek opuszcza szpital jeszcze tego samego dnia.
Leczenie wnętrostwa nie może trwać dłużej niż do ukończenia drugiego roku życia, gdyż dłuższe przebywanie jąder poza workiem mosznowym negatywnie wpływa na ich rozwój.