Główka niemowlęcia – jak ją pielęgnować?
Kąpiąc maluszka, nie zapominaj o umyciu mu główki. Właściwa jej pielęgnacja jest tak samo ważna jak higiena pozostałych części ciała.
Ponieważ skóra głowy poci się, wymaga codziennego mycia. Pot i brud stwarzają bowiem doskonałe warunki do rozwoju bakterii, które mogą być przyczyną stanów zapalnych.
Wybór kosmetyku
Wcale nie jest powiedziane, że do mycia głowy niemowlęcia potrzebny jest szampon. Jeśli do codziennej kąpieli używasz płynu lub emolitenu, możesz nim również umyć główkę maluszka. Jeśli upierasz się przy szamponie, wybierz odpowiedni, dostosowany do wieku dziecka. Najlepszy jest ten, na którym jest napisane, iż jest to kosmetyk przeznaczony dla niemowląt. Jeśli na opakowaniu widnieje jedynie informacja, że produkt jest przeznaczony dla dzieci, oznacza to, iż kosmetyk jest dla starszych maluszków. Posiada większą ilość substancji zapachowych i barwiących, które mogą wywołać podrażnienia. Z reguły pieni się mocno – a to oznacza że zawiera środki, mogące wysuszać skórę.
Delikatnie ale dokładnie
Myjąc główkę niemowlęcia, zdejmij pierścionki i bransoletki, którymi mogłabyś uszkodzić skórę maluszka. Bez względu na to czy dziecko ma już włoski czy nie ma ich wcale, główkę należy umyć z należytą starannością, nie zapominając o zakamarkach za uszami.
Szampon czy płyn wystarczy nanieść na główkę tylko jeden raz. Potem trzeba skórę umyć i starannie wypłukać.
Gdy pojawia się ciemieniucha
Ciemieniucha nie jest efektem braku higieny. Pojawia już u noworodków, w 3-4 tygodniu życia. Na głowie zaczynają tworzyć się drobne, białe łuski, które potem żółkną. Prawdopodobnie wszystkiemu winne są hormony mamy, które przez jakiś czas po porodzie krążą w organizmie dziecka. Sprawiają one, że gruczoły łojowe maluszka pracują zbyt intensywnie. Wydzielany w nadmiarze łój, zasycha na głowie maleństwa. Łącząc się ze złuszczonymi komórkami naskórka, tworzy żółte plamy. Aby zlikwidować ciemieniuszkę, codziennie myj główkę dziecka kosmetykiem, przeznaczonym dla niemowląt. Potem włoski wyczesz miękką szczoteczką. Gdy to nie skutkuje, na parę godzin przed kąpielą nasmaruj główkę dziecka oliwką lub specjalnym preparatem przeznaczonym do ciemieniuchy. Potem załóż dziecku bawełnianą czapeczkę. Pod wpływem ciepła łuski zmiękną i łatwiej je będzie po kąpieli wyczesać. Aby pozbyć się problemu, trzeba powtarzać ten rytuał codziennie, nawet przez 7-10 dni. Niestety po jakimś czasie problem może wrócić. Wówczas kurację należy powtórzyć.