Gdy maluszek ma gorączkę
Podwyższona temperatura ciała Twojego maleństwa wywołuje niepokój i strach o zdrowie dziecka. Nie wpadaj w przerażenie. Gorączka u małych dzieci to nic nadzwyczajnego i zdarza się dość często.
Podwyższona temperatura może pojawić się u dziecka z wielu powodów. Często występuje podczas ząbkowania, jest następstwem szczepienia czy po prostu przegrzania maleństwa (u małego dziecka ośrodek termoregulacji nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego tak wiele przyczyn może wywołać ten niepokojący objaw). Najczęstszą jednak przyczyną jest rozwijająca się infekcja. W ten sposób organizm dziecka walczy z bakteriami i wirusami, które ją wywołały. Jest to więc naturalny mechanizm obronny organizmu, niekoniecznie trzeba wiec z nim od razu walczyć. Trzeba interweniować, gdy temperatura ciała niemowlęcia przekroczy 38,5° C.
Jak mierzyć?
Dla małych dzieci zdecydowanie najlepsze są termometry elektroniczne. Są dokładne i bezpieczne a pomiar temperatury nie trwa długo. Zwykle niemowlęta nie protestują przeciwko termometrom dousznym. W tym wypadku pomiar trwa tylko sekundę. Niestety termometry te są dość drogie. Maleńkiemu dziecku można podać termometr w smoczku (wynik pokazuje się po kilkunastu sekundach). Mierzenie temperatury w pupie jest dobrym sposobem o ile malec nie wierzga mocno nogami i nie zaciska pośladków. W tym wypadku pomiar trwa 30 sekund (termometr elektroniczny) lub 4-5 minut (przy użyciu termometru rtęciowego). Pamiętaj, aby po odczytaniu wyniku odjąć pół stopnia. Mierzenie temperatury w odbycie może spowodować wypróżnienie. Przed włożeniem termometru, nie zapomnij podłożyć pod pupę malca pieluszkę.
Na rynku dostępne są również termometry paskowe. Wykonane są one z tworzywa czułego na zmianę temperatury. Wynik uzyskuje się dość szybko, ale jest on mało dokładny. Termometry te podają tylko pomiar orientacyjny – mogą pomóc w określeniu czy dziecko ma w ogóle jakąkolwiek gorączkę.
Gdy dziecko jest już starsze i potrafi posiedzieć kilka minut w spokoju, można zmierzyć mu temperaturę po pachą.
Jak obniżać?
Gdy temperatura ciała Twojego maluszka osiągnie wartość 38,5° C, trzeba interweniować. Jest ona niekorzystna dla organizmu, gdyż powoduje wzmożona akcję serca i może wywołać drgawki. Podaj dziecku jeden ze środków dostępnych w aptekach. Specyfiki te zazwyczaj mają postać smacznych syropków. Przy trudnościach w podawaniu leków doustnych, można podać maleństwu doodbytniczo czopki: znajdują one głównie zastosowanie w przypadku malutkich dzieci. Przy ich aplikacji nie ma również ryzyka, że dziecko wypluje bądź zwymiotuje preparat.
Pamiętaj, aby nigdy nie podawać dziecku aspiryny (do 12 roku życia). Preparat ten u małego dziecka może wywołać zespół Reya- rzadkie, ale bardzo groźne powikłanie.
Innym, często skutecznym sposobem na obniżenie wysokiej temperatury, są chłodne (o temperaturze pokojowej) okłady na łydki czoło i kark. Możesz również wykąpać maluszka w wodzie o dwa stopnie chłodniejszej od temperatury ciała dziecka. Nigdy nie kąp dziecka w zimnej wodzie. W ten sposób możesz spowodować szok termiczny!
Co jeszcze mogę zrobić?
Jeśli Twój maluszek ma temperaturę, nie przegrzewaj go dodatkowo. Ubierz go w lekkie, przewiewne ubranko. Często zmieniaj mu pościel i piżamkę. Pamiętaj, aby temperatura w pomieszczeniu gdzie przebywa chore dziecko nie przekraczała 20° C. Powietrze nie może być suche, dbaj o odpowiednią wilgotność poprzez użycie nawilżacza lub rozłożenie na grzejnikach mokrych ręczników. Daj maluszkowi dużo pić. Podwyższona temperatura to duży wysiłek dla małego organizmu. Dziecko poci się, co może doprowadzić do odwodnienia.
Wezwij lekarza gdy:
- Mimo niewysokiej gorączki maluch wydaje się być poważnie chory
- Maluch nie ukończył jeszcze 2 miesięcy i ma temperaturę powyżej 38° C
- Starsze niemowlę ma ponad 39° C.
- Maluch miał drgawki gorączkowe (teraz lub w przeszłości)
- Gorączka utrzymuje się dłużej niż dobę
- Maluszek szybko oddycha, ma trudności z oddychaniem, sinieją mu usta
- Gorączce towarzyszą inne niepokojące objawy takie jak np. sztywnienie karku, wymioty, wysypka, utrata świadomości
- Niemowlę jest odwodnione (płacze bez łez, oczodoły są zapadnięte, kolor moczu jest ciemnożółty)