Gdy dziecko ma robaki…
Pasożyty mogą całkiem niespodziewanie uprzykrzyć życie Twojego dziecka. Są w naszym otoczeniu i trzeba o tym pamiętać. Aby ustrzec przed nimi swojego maluszka, musisz troszkę o nich wiedzieć.
Dzieci a zwierzęta
Każdy maluch, który wychowuje się z psem czy kotem, jest narażony na zakażenie pasożytami. Szczególną ostrożność trzeba wykazać, gdy w domu pojawia się szczeniak lub mały kot. Zanim pozwolisz swojej córeczce/synkowi pobawić się z nowym mieszkańcem Waszego domu, zwierzę musisz koniecznie odrobaczyć (jeśli pochodzi z renomowanej hodowli, możesz być raczej pewna, że hodowca zadbał o to wcześniej).
Co powinno niepokoić rodziców?
Najczęstszymi objawami zakażenia pasożytami są: alergie, anemia, wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia lub biegunki, zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych, nerwowość, bladość, zaburzenia snu, spadek masy ciała, świąd odbytu i zgrzytanie zębami. Jeśli Twój maluszek ma problemy z zaparciami lub wzdęciami, często skarży się na bóle brzuszka lub ma trudności z koncentracją, być może ma problem z pasożytami.
Jak to się stało?
Do zakażenia może dojść na wiele sposobów. Po pierwsze poprzez kontakt ze zwierzętami domowymi, które mają problem z pasożytami. Również jeśli dziecko zjada niemyte warzywa i owoce, może być narażony na zakażenie. Może też zarazić się jedząc surowe, niedogotowane mięso, ryby. Drogą do zakażenia może być: woda, gleba, kurz (w ten ostatni sposób „wędrują” owsiki).
Trzeba zrobić badania
Jeśli podejrzewasz, że Twój maluch może mieć pasożyty, musisz zrobić badanie jego kału. Kontroli i obserwacji należy poddać wszystkich domowników łącznie ze zwierzętami. Uwaga! Badanie na obecność pasożytów należy wykonywać wielokrotnie, czasem przez 7-10 dni (związane jest to z ich cyklem rozwojowym).
Jak leczyć?
Leczenie przeprowadza się przy pomocy środków przeciwpasożytniczych. Dodatkowym elementem leczenia jest odpowiednia dieta. Niektóre pokarmy powodują, że środowisko jelitowe jest nieodpowiednie dla pasożytów.