Dzieci gotują
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy – mawiał Anthelme Brillat-Savarin, znawca sztuki kulinarnej. Dlaczego więc nie podzielić się tym szczęściem z dzieckiem?
Dlaczego warto gotować z dzieckiem?
Dzieci w kuchni mogą nauczyć się wielu przydatnych czynności, które pomogą im rozwinąć zdolności manualne i wiedzę dotyczącą otaczającego je świata. Spróbujmy zatem wykorzystać jak najwięcej możliwości i zaangażujmy dziecko do pomocy w przygotowywaniu potraw. Wspólne gotowanie pozwala:
* przekonać się maluchowi, że pomoc mamie jest łatwa i przyjemna, nie zajmuje aż tyle czasu i może być całkiem fajną zabawą,
* poznać składniki potraw, dowiedzieć się czegoś więcej o warzywach i owocach i ich wpływie na zdrowie,
* uwierzyć w siebie – dziecko samodzielnie przygotowuje potrawę i jest za to chwalony,
* rozwinąć kreatywność i twórcze myślenie, kiedy dziecko samodzielnie ozdabia potrawy czy myśli, jakie składniki połączone ze sobą będą dobrze smakować,
* zająć czymś myśli dziecka, które chce być ciągle w ruchu i działać,
* nauczyć dziecko historii czy geografii (pomocne będą tutaj anegdoty mówiące o tym jak np. królowa Bona sprowadziła do Polski ziemniaki, aby sadzić je jako kwiaty),
* nauczyć dziecko matematyki – maluch poznaje miary i wagi, uczy się ile kilogramów ma kobiałka i ile gramów mieści się w dekagramie.
Jak się do tego przygotować?
Jeśli już jesteśmy przekonani, co do pozytywnych skutków gotowania z dzieckiem, należy zabrać się do pracy. Jak się do tego przygotować? Możesz wesprzeć się fachową literaturą na ten temat. Nie jesteś pierwszą osobą na świecie, która wpadła na ten genialny pomysł. Ciekawą propozycją jest tu seria książek autorstwa Agnieszki Górskiej pt. Dzieci gotują. Publikacja wyposażona jest w słowniczek terminów, wyjaśniający trudniejsze pojęcia (np. jak oddzielić białko od żółtka) i w rysunki przyrządów używanych w kuchni. Kolejną propozycją może być Cecylka Knedelek Joanny Krzyżanek. Książka zawiera 100 opowiastek i 130 bajkowo opisanych przepisów na pyszne potrawy. Trzecią polecaną pozycją jest publikacja Jamiego Oliviera Lubię gotować, zawierająca rozdział poświęcony gotowaniu z dziećmi. Mając zaplecze teoretyczne pora przygotować się do gotowania z dzieckiem w sposób praktyczny.
Oto o czym należy pamiętać w kuchni:
* przypominaj maluchowi o niezbędnej higienie, dziecko musi umyć ręce, związać włosy i założyć fartuszek,
* przygotujcie razem niezbędne naczynia i przyrządy, naucz dziecko jak można sprawdzić czy jajka są już ubite, jak zmielić pieprz czy odwirować sałatę,
* pozwól dziecku wąchać, smakować,oblizywać łyżkę – wspólne gotowanie ma być dla niego zabawą!
* to normalne, że dziecko się w tym czasie pobrudzi, staraj się nie ubierać je wtedy w najlepsze ciuszki i cierpliwie znoś, że czasem zdarzy mu się coś rozlać czy wysypać – z całą pewnością następnym razem pójdzie mu lepiej,
* pamiętaj, aby trzymać dziecko z dala od piekarnika, palnika i wszystkiego co gorące i niebezpieczne,
* pozwól dziecku pomagać przy czytaniu przepisu, odmierzaniu składników, myciu, wałkowaniu i sprzątaniu.
Kilka sprawdzonych przepisów
Kolorowe naleśniki
Składniki: 25 dag mąki, 1 szklanka mleka, szczypta soli, ½ szklanki wody, ½ szklanki kolorowej oranżady, miód, olej do smażenia, banany, brzoskwinie i ananasy w puszce, dżem porzeczkowy.
Roztrzepać jajka wraz z mlekiem, wodą, solą i oranżadą – ciasto powinno mieć gęstość śmietany. Usmażyć naleśniki na patelni. Banany wzdłuż pokroić na ćwiartki. Na patelni z rozgrzanym olejem roztopić 1 łyżeczkę miodu – podsmażyć banany.
Na naleśnikach układać, połówki ananasów jako oczy, brzoskwinie jako noski a usmażone banany jako uśmiechnięte buźki. Całość udekorować dżemem porzeczkowym. Zajadać się z dzieciakami kolorowymi naleśnikami.
Owsiane kuleczki
Składniki: 2 szklanki płątków owsianych, 1 szklanka posiekanych bakalii, 1 łyżeczka miodu, 1 łyżka śmietany, 3 łyżki oleju, woda.
Wymienione składniki połączyć ze sobą, dodać w miarę potrzeby wody. Uformować kuleczki. Kłaść na natłuszczoną blachę i piec 25-30 minut w temperaturze 180 stopni C.
Jabłkowe myszki
Składniki: jabłka, krem bananowy, rodzynki.
Jabłka pokroić na dość cienkie krążki, usuwając przy tym pestki i gniazdo nasienne. Ułożyć z krążków myszki wraz z uszkami. Na krążki położyć krem bananowy. Z migdałów lub orzechów robimy oczy, z rodzynków nosek a pyszczek – według własnego pomysłu.