Domowe testy ciążowe
Testy ciążowe dostępne obecnie w Polskich aptekach badają obecność w moczu hormonu o nazwie ganadotropina kosmówkowa (w skrócie HCG, czyli human chorionic ganadotropin, hormon produkowany w ciąży przez zarodek, a potem przez łożysko), którego pojawienie się świadczy o zagnieżdżeniu się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy.
Hormon HCG pojawia się w organizmie ciężarnej kobiety około tygodnia po zapłodnieniu i jest wydalany z moczem, dlatego wykrywanie jego obecności stanowi podstawę działania testów ciążowych. Zasada działania testów opiera się na bardzo czułej reakcji immunologicznej pomiędzy umieszczonymi w nich przeciwciałami a antygenem, czyli zawartą w moczu cząsteczką HCG. Obecność HCG w surowicy krwi i w moczu jest swoistym wskaźnikiem potwierdzającym lub wykluczającym ciążę. Wynika to z faktu, że krótko po wszczepieniu zapłodnionej komórki jajowej do śluzówki macicy, rozwijające się łożysko rozpoczyna wydzielanie tego specyficznego hormonu. Czułość testów jest różna, i waha się w granicach od 500 do 1000 lU/l.
Przed wykonaniem testu ciążowego można sprawdzić jego czułość, i dowiedzieć się, jak szybko wykrywa on ciążę. Jeżeli wrażliwość testu:
-jest mniejsza od 500 IU/l to jest on dodatni od 10-go dnia od zapłodnienia,
-wynosi 500-800 IU/l to jest on dodatni od drugiego tygodnia po zapłodnieniu,
-wynosi 1000 IU/l to jest on dodatni dopiero od 3-go tygodnia po zapłodnieniu.
W aptece można kupić trzy rodzaje domowych testów ciążowych, podzielonych ze względu na sposób wykonywania pomiaru. Są to testy:
– płytkowe, wymagające zebrania moczu do naczynia, pobrania kilku kropli i umieszczenia ich w odpowiedniej płytce pomiarowej,
– paskowe, wymagające pobrania moczu do naczynia i umieszczenia w nim specjalnego paska z antyciałami HCG,
– strumieniowe, tzw. Flamastry, które wystarczy umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu.
Wynik badania można odczytać, w zależności od rodzaju testu, po upływie od jednej do pięciu minut. Koszt takiego testu wynosi od kilku do kilkunastu złotych w zależności od rodzaju i producenta a jego wiarygodność określana jest na 95–99 procent. Choć producenci testów twierdzą, że wykrywają one już ciążę 6-dniową, zdaniem lekarzy w większości przypadków nie ma sensu przeprowadzać ich przed terminem spodziewanej miesiączki.
Należy pamiętać, że dostępne w aptekach testy ciążowe charakteryzują się bardzo wysoką czułością i pozwalają na wykrycie HCG w moczu jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki. Jednak zbyt wczesne wykonanie testu ciążowego nie daje nam żadnej pewności. Stwierdzono, że 50-70% wczesnych ciąż obumiera w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Dlatego też należy przyjąć, że diagnostycznie pewne są wyniki testu ciążowego uzyskane w 5-7 dniu od pierwszej miesiączki po zapłodnieniu, gdy istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że ciąża się utrzyma.
W stu procentach potwierdzić lub wykluczyć ciążę może tylko ginekolog, na podstawie badania ginekologicznego lub USG.
Należy zatem pamiętać, iż domowe testy ciążowe służą tylko do diagnozy wstępnej a wyniki powinny być zawsze potwierdzone przez lekarza ginekologa. Ze względu na to, iż w początkowych tygodniach ciąży stężenie HCG może być jeszcze niskie, wynik ujemny testu nie daje całkowitej pewności, i jeżeli miesiączka nie pojawi się w najbliższych dniach, najlepiej taki test powtórzyć.