Domowe sposoby na jesienne przeziębienia
Sezon kaszlu i kataru rozpoczęty. Pomóż małemu organizmowi zwalczyć przeziębienie. Jak? Przeczytaj!
Okres jesienny sprzyja infekcjom. Jeśli Twój szkrab się przeziębił, nie musisz od razu biec do lekarza. Możesz wypróbować zastosować domowe sposoby, często bardzo skuteczne w walce z wirusami.
Przeziębienie
Przeziębienie wywołują wirusy, rozprzestrzeniające się drogą kropelkową. Pierwsze objawy infekcji występują około 2 dni od zakażenia. Maluch jest senny i marudny. Pojawia się przezroczysty katar. Dziecko może boleć gardło. Może stracić apetyt i mieć podwyższoną temperaturę. Pojawia się kaszel – początkowo suchy, potem przechodzi w mokry.
Przeziębienie trwa kilka dni, choć katar u niemowlaka może utrzymywać się nawet dwa tygodnie.
To pomoże!
Zadbaj o to, aby maluszek otrzymywał odpowiednią ilość płynów – wysoka gorączka oraz katar sprzyjają odwodnieniu. Poza tym duża ilość płynów spowoduje rozrzedzenie wydzieliny w nosku.
Karm dziecko piersią tak często jak się tego domaga. To najlepszy sposób na wzmocnienie odporności.
Oczyszczaj mały nosek. Zwłaszcza jeśli maluszek ma mniej niż 3 miesiące, gdyż do tego okresu szkrab nie potrafi oddychać buzią. Aby ułatwić mu oddychanie, przed karmieniem wpuść do noska 1-2 krople soli fizjologicznej. Pamiętaj, aby usuwać tylko wydzielinę, która wycieka z noska. Nie wkładaj do nosówek patyczków kosmetycznych. Nozdrza posmaruj wazeliną – zapobiegnie podrażnieniom. Do kąpieli możesz dodać odrobinę rumianku oraz kilka kropel olejku sosnowego – taka inhalacja pomoże w udrożnieniu zatkanego noska.
Pod materacyk na którym maluszek śpi, podłóż książki lub ręcznik tak, aby główka dziecka była nieco wyżej. Taka pozycja ułatwia mu oddychanie. Jeśli maluszek ma więcej niż 6 miesięcy, możesz natrzeć jego plecki i stópki maścią rozgrzewająca dla niemowląt – pobudzi ona krążenie i pomoże oczyścić organizm z toksyn.
Jeśli rozpoczęłaś rozszerzane diety szkraba, zadbaj aby w jego jadłospisie nie brakło owoców i warzyw, bogatych w witaminy, zwłaszcza w witaminę C. Nawilżaj powietrze w pomieszczeniach gdzie przebywa maluch. W tym celu połóż mokre ręczniki na kaloryferach a obok postaw pojemniki z wodą. Jeśli maluszek gorączkuje a ma więcej niż 3 miesiące, podaj mu odpowiednią dla jego wieku dawkę paracetamolu. Jeśli dziecko jest młodsze, wezwij lekarza.
Jeśli objawy przeziębienia utrzymują się dłużej niż 3 dni lub wystąpią inne, niepokojące objawy, skontaktuj się z pediatrą.