Depresja poporodowa i jej wpływ na Twoje dziecko
Depresja poporodowa jest jednostką chorobową, na którą według różnych badań cierpi nawet co piąta młoda mama. Jej objawów nie można lekceważyć, gdyż choroba ta jest w stanie w istotny sposób zakłócić życie całej rodziny.
Choruje cały system rodzinny
Depresja poporodowa trwa średnio kilka czy kilkanaście tygodni, w szczególnych przypadkach przedłuża się nawet do kilkunastu miesięcy. Poza dolegliwościami, jakie powoduje u samej chorej, ma negatywne znaczenie dla całego systemu rodzinnego, w tym przede wszystkim dla relacji z partnerem oraz z nowo narodzonym dzieckiem. Okazuje się bowiem, że przedłużający się epizod depresyjny po porodzie może doprowadzić do naprawdę poważnych problemów małżeńskich czy nawet rozpadu związku. Co więcej, wyjątkowo niekorzystnie może wpłynąć na rozwój więzi między matką a dzieckiem, powodując przy tym niekiedy opóźnienia w różnych sferach jego rozwoju.
Kontakt chorej matki z dzieckiem
Depresyjny nastrój, jakiego doświadcza chora, nie może nie mieć znaczenia dla relacji pomiędzy maleńkim dzieckiem a jego mamą. Kobieta w takim nastroju bowiem wolniej reaguje na sygnały, które wysyła jej dziecko, w związku z czym dziecko dłużej czeka na reakcję z jej strony. To może zaś doprowadzić do sytuacji, w której dziecko zmniejszy liczbę takich sygnałów, czyli nie będąc zauważanym i stymulowanym do ich wysyłania, ograniczy je. A ponieważ maluch potrzebuje stymulacji, aby w ogóle się rozwijać, jej brak ze strony opiekuna skutecznie ów rozwój spowolni. Zdrowe mamy na ogół mówią do swojego nowo narodzonego dziecka, pieszczą je, uśmiechają się do niego, czekając na odwzajemnienie. To są przykłady stymulacji dziecka, które nie pozostają bez wpływu na jego rozwój, wręcz przyspieszają go, kształtując przy tym specyficzną, nieporównywalną z żadną inną, więź pomiędzy matką a jej dzieckiem. Chore na depresję poporodową matki znacznie rzadziej inicjują kontakt ze swoim maleństwem. Istnieją również i takie poglądy specjalistów w tej dziedzinie, że dziecko mając depresyjną matkę, może niejako przejąć jej zachowanie, imitować je, co doprowadzić może do problemów szczególnie w sferze społecznej u dziecka. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę fakt, że te kilka pierwszych miesięcy życia jest niezwykle ważnych dla dalszego rozwoju maluszka, są to niekiedy miesiące najważniejsze dla wykształcenia niektórych jego umiejętności, dodatkowo uświadomimy sobie wówczas, iż w związku z depresją poporodową matki można mówić o wyjątkowo niekorzystnej sytuacji okresu rozwojowego dziecka.
Problemy w opiece i odsuwanie się
Trzeba pamiętać, że depresja to nie tylko choroba, która wpływa na psychikę kobiety, bo wpływa też na jej ciało, powodując choćby męczliwość, senność, bóle i ogólnie wyczuloną reakcję na wszelkie objawy rozmaitych chorób. Młoda mama zatem, cierpiąc na depresję porodową, ma ogromne trudności ze zwykłą opieką i pielęgnacją maleństwa. Co więcej, opieka ta nie sprawia jej radości, jak to bywa w przypadku zdrowych mam. Nie przynosi aż takiej satysfakcji, jaką właściwie powinna nieść. To rzecz jasna powoduje u niej wyrzuty sumienia i poczucie winy w związku z tym, kształtuje także przekonanie, że nie potrafi kochać swojego dziecka, nie potrafi się nim zajmować, czyli jest złą matką. Te uczucia nie tylko wpływają na samopoczucie kobiety, ale i na jej obraz siebie jako matki, jako kobiety, a co za tym idzie na jej samoocenę w ogóle. Ponadto powodują odsuwanie się od dziecka, gdyż jest to sposób na sprawienie sobie ulgi, czyli na przetrwanie. Takie zachowanie ze strony matki uniemożliwia wręcz nawiązanie prawidłowej relacji z dzieckiem, wykształcenie odpowiedniego przywiązania, które jest zalążkiem wszystkich późniejszych jego interakcji z ludźmi.
Bądź wyczulona już na pierwsze objawy
Liczne badania dzieci matek, które cierpiały na depresję poporodową, wskazują, że schorzenie to może mieć znaczenie dla rozwoju dziecka, przynajmniej w tych pierwszych miesiącach czy latach, powodując problemy typu: nerwowość dziecka, mniejsza aktywność, zaburzenia rytmu snu i czuwania, niższa waga, inne opóźnienia rozwoju w różnych sferach, w tym także w rozwoju motorycznym, poznawczym, emocjonalnym i społecznym. A zatem warto i należy szukać pomocy, dostrzegając choćby kilka z objawów wskazujących na depresję poporodową.