Czysto znaczy bezpiecznie
Teraz, kiedy jesteś w ciąży, Twój układ odpornościowy słabiej broni się przed atakiem groźnych drobnoustrojów. Dlatego w tym ważnym dla Ciebie okresie, w sposób szczególny powinnaś dbać o czystość i higienę Twojego domu.
Nie chodzi o sterylizację całego mieszkania. Nie wszystkie drobnoustroje mieszkające w Twoim domu są bowiem dla Ciebie niebezpieczne. Szczególną uwagę musisz jednak zwrócić na likwidację bakterii i grzybów w kuchni i łazience. Tym sposobem znacznie zmniejszysz ryzyko infekcji pokarmowych, oddechowych czy skórnych.
Pomoc rodziny
Jeśli źle się czujesz, kiepsko reagujesz na zapach środków chemicznych lub ciężko Ci się schylać – poproś o pomoc kogoś z rodziny. To, że Twój dom powinien być teraz szczególnie czysty nie oznacza, że wszystkie prace musisz wykonywać sama. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne porządki, zawsze zakładaj rękawiczki ochronne a czyszczone środkami chemicznymi pomieszczenia – wietrz.
Kuchnia
Z uwagi na wilgoć i ciepło w niej panujące, lubi być siedliskiem bakterii i grzybów. Dlatego ze szczególną starannością dbaj o zlew i jego okolice. Resztki jedzenia które można tu znaleźć sprzyjają rozwojowi groźnych drobnoustrojów. Pamiętaj, że umycie zlewu płynem do mycia naczyń nie jest dobrym pomysłem, gdyż taki roztwór nie zdezynfekuje jego powierzchni. Aby otrzymać odpowiedni rezultat, do mycia zlewu wybierz środek dezynfekujący (zabijający szkodliwe drobnoustroje).
Zaraz po zjedzeniu posiłku, myj naczynia pod bieżącą wodą lub wkładaj do zmywarki. Często wymieniaj gąbkę do mycia naczyń. Jest siedliskiem bakterii a jej długie używanie sprzyja rozprowadzaniu bakterii po kuchni. Pamiętaj, aby jedzenia nie trzymać na blatach kuchennych czy stołach – odpowiednim dla produktów spożywczych miejscem jest lodówka. Regularnie opróżniaj kosz kuchenny. Często jest on wilgotny i pełen resztek jedzenia. To idealne warunki do rozwoju bakterii. Poza tym, nieopróżniany zaczyna wydzielać mało przyjemny zapach, który w ciąży może szczególnie dokuczać.
Łazienka
Podobnie jak w kuchni – panują tutaj idealne warunki (wilgoć i ciepło) do rozwoju bakterii i grzybów. Do jej mycia używaj środków, które niszczą drobnoustroje. Dokładnie myj wszystkie zakamarki brodzika pod prysznicem, gdyż tutaj często zagnieżdżają się grzyby. Toaleta to wulkan bakterii. Czy wiesz że podczas spłukiwania wody groźne zarazki wraz z rozpylona wodą rozprzestrzeniają się nawet do 2 metrów od sedesu? Dlatego zanim spłukasz wodę, zamknij klapę muszli. Dbaj o czystość toalety. Czyszcząc ją dobrze wyszoruj trudno dostępne zakamarki (np. pod krawędzią – tu dodatkowo możesz założyć kostkę dezynfekującą).