Czy wiesz, co dać może dziecku książka?
Dobra książka dla dziecka, czyli adekwatna do jego wieku i stadium rozwoju, może stać się nieocenioną wartością w jego życiu.
Ilustracje książkowe
Dziecięca książka składa się z niewielkiej ilości tekstu i jest bogato ilustrowana. Z czasem proporcje tekstu i obrazków ulegają zmianie, ilustracje na rzecz dłuższych historyjek oddają swoje miejsce na stronach książki. Ale i one przecież są ważne. Są bodźcem do rozmowy, do nazywania tego, co się widzi, do tworzenia własnych historyjek związanych z obrazkiem. Działają na zmysł wzroku, mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności artystycznych jak rysowanie, malowanie. Uświadamiają dziecku, że poprzez obraz można wyrazić wiele, nie tylko to, co można zobaczyć w rzeczywistości, ale także swoje uczucia.
Słownik i wyobraźnia
Tekst książeczki, choć prosty i całkiem dobrze rozumiany przez dziecko, ma wiele walorów edukacyjnych. Najczęściej wspominany to ten, związany z rozwojem mowy, wzbogacaniem słownika dziecięcego. Ale walorów jest przecież więcej. Opowieść, której dziecko słucha, a nie widzi (tak, jak w bajce telewizyjnej), pobudza wyobraźnię. Dziecko tworzy sobie w głowie swój własny obraz postaci, miejsca, obraz sytuacji. Być może nawet zupełnie inny od tego, który wytworzył się w głowie opiekuna, który książeczkę malcowi czyta. Można powiedzieć, że każda postać ma tyle twarzy, ile jest odbiorców danej opowieści.
Zdobywanie wiedzy i rozbudzanie ciekawości
Dzięki książce dziecko zdobywa wiedzę. Jedne opowieści rozgrywają się na wsi, inne w mieście. Jedne w naszych realiach, inne w zupełnie innych kulturach. Niektóre historie mają miejsce w kosmosie, a bohaterami innych są dzikie zwierzęta. Nie wszystko to i nie od razu dziecko jest w stanie zobaczyć i doświadczyć w rzeczywistości. Być może coś wzbudzi w nim większą ciekawość, skłoni do pytań, stanie się pierwszym krokiem w stronę rozwijania jakiegoś zainteresowania.
Rozwój moralny
Książeczka dostarcza wzorów zachowań. To w gestii opiekuna leży, aby były to wzory pozytywne. Książka uczy dziecko co jest dobre, a co złe, ale także tego, dlaczego coś jest złe i jakie mogą być tego konsekwencje. Jednych bohaterów opowieści dziecko lubi bardziej, innych mniej. Od sympatii, jaką darzy postać, w dużej mierze zależy to, czy będzie ją naśladować czy nie.
Pamiętaj, że czas spędzony z dzieckiem przy książce dla was obojga może być owocny. Często rozmawiaj z dzieckiem o tym, co mu przed chwilą przeczytałaś. Kiedy jest potrzeba – wytłumacz, co może być dla niego niejasne. Może okaże się, że coś go nurtuje, albo niezwykle porusza. A może to właśnie dzięki książce dowiesz się o swoim dziecku czegoś nowego…