Co to są wizyty patronażowe po porodzie?
Na czym polega wizyta położnej w domu po porodzie? Komu i w jakiej ilości takie wizyty przysługują? Poprosiliśmy o wypowiedź położną środowiskową.
Każde nowo narodzone dziecko musi być objęte opieką położnej środowiskowo- rodzinnej przez pierwsze 2 miesiące życia. Rodzice powinni mieć już wcześniej wybraną położną i najpóźniej w dniu wypisu ze szpitala należy podać jej imię i nazwisko.
Zgodnie z prawem pracownicy szpitala powinni powiadomić położną podstawowej opieki zdrowotnej wskazaną przez rodziców o wypisie noworodka do domu. Jeżeli mamy już wybraną swoją położną możemy powiadomić ją sami. W momencie gdy kobieta nie wie, jaką położną wybrać, powinna wskazać położną z listy przedstawionej jej w szpitalu. Dokumentem poświadczającym wybór położnej jest deklaracja, którą należy złożyć u położnej bądź placówce w której jest ona zatrudniona.
Pierwsza wizyta patronażowa powinna się odbyć w przeciągu 48 godz od czasu zgłoszenia o urodzeniu dziecka. Wizyt patronażowych jest na ogół od 4 do 6 nie może być jednak mniej niż 4. Może być ich więcej, ale powinno to być jednak uzasadnione medycznie. Każda taka wizyta jest bezpłatna ponieważ finansowana jest przez N.F.Z. Położna, która świadczy usługę może umówić się na wizytę z rodzicami ale nie musi. Wizyta może być niezapowiedziana . Jeżeli rodzice odmawiają wizyt jest to traktowane jako utrudnianie opieki medycznej dla noworodka i sytuacja taka jest przekazywana do Ośrodka Pomocy Społecznej w celu zwiększenia czujności nad tym co dzieje się w danej rodzinie.
Podczas wizyt patronażowych rodzice mogą otrzymać pomoc w zakresie pielęgnacji dziecka( pomoc przy kąpieli, obcinanie paznokci, pielęgnacja pępka itd.) poradnictwa laktacyjnego, pomoc w problemach kobiet po porodzie naturalnym i cięciu cesarskim.
Położna, CDL Danuta Rydzewska.