Ciążą pozamaciczna
Przyjmuje się, że na każde 100 ciąż przypada jedna ciąża pozamaciczna. Dzisiejsze urządzenia do monitorowania ciąży są w stanie wykryć ją już we wczesnym stadium.
Ciąża pozamaciczna, zwana inaczej ciążą ekotopową, to ciąża która rozwija się poza jamą macicy. Zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w jajowodzie (99% przypadków), rzadziej w jajniku czy okolicach szyjki macicy. Zagnieżdżenie się poza macicą, uniemożliwia zarodkowi prawidłowy rozwój.
Czynniki ryzyka
Ciąża ekotopowa najczęściej dotyka kobiety pomiędzy 26 a 30 rokiem życia. Szczególnie narażone są kobiety, które przechodziły liczne stany zapalne narządów miednicy małej lub zabiegi operacyjne jajowodów i jajników. Czynnikiem zwiększającym ryzyko ciąży pozamacicznej są choroby przenoszone drogą płciową, stosowanie antykoncepcyjnych wkładek wewnątrzmacicznych oraz stymulowanie owulacji w terapii niepłodności.
Zagrożenie dla życia matki
Rozwijający się poza macicą zarodek nie ma szans na prawidłowy rozwój. Co więcej, wnikając w tkanki, może on uszkodzić naczynia krwionośne kobiety. Jeśli pęknie, może wywołać silny krwotok, który może mieć dla matki skutek śmiertelny. Dlatego każdą ciążę pozamaciczną należy przerwać, gdyż zagraża życiu kobiety.
Objawy
Ciąża pozamaciczna może objawiać się bardzo gwałtownie – kobieta obserwuje krwawienia z dróg rodnych, odczuwa ostry ból w dole brzucha, który może zakończyć się nawet omdleniem. Ciąża ekotopowa może przybrać też postać mniej gwałtowną – kobieta odczuwa niewielki, ale za to stały ból po jednej stronie brzucha oraz obserwuje krwawienia z dróg rodnych.
Leczenie
Ciążę pozamaciczną diagnozuje się za pomocą badania USG oraz na podstawie badań określających poziom hormonów we krwi. Leczenie może odbyć się tylko w szpitalu i polega na usunięciu ciąży metodą laparoskopową lub operacyjną. Na szczęście nowoczesne metody leczenia pozawalają kobiecie zachować płodność.