Ciąża i poród bez obaw
„Niezależnie od tego, czy mieszkasz w wielkim mieście czy w malutkiej miejscowości, czy jest to Twoje pierwsze dziecko czy czwarte, czy z pasją rozwijasz karierę czy też masz zamiar poświęcić się budowaniu szczęśliwego domu, jest coś, co łączy Cię ze wszystkimi innymi ciężarnymi kobietami na świecie: pragniesz urodzić zdrowe maleństwo i pragniesz także by poród był jak najłatwiejszy.”
Książka „Ciąża i poród bez obaw” Igi Czarneckiej, wydana nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego jest swego rodzaju podręcznikiem do psychologii ciąży oraz przewodnikiem po psychice kobiety w okresie ciąży i porodu. Książka uczy jak rozpoznawać swoje potrzeby pod kątem ciąży, porodu oraz macierzyństwa, pomagając wyłowić je z morza opinii i stereotypów utartych w społeczeństwie i narzucających młodej matce konkretny styl życia. Autorka na kartach książki uczy czytać komunikaty własnego ciała oraz zachować balans pomiędzy potrzebami ciała i umysłu. Dużo tu mowy o komunikacji zarówno z samą sobą, z partnerem, rodziną, najbliższym otoczeniem oraz personelem medycznym prowadzącym ciążę oraz asystującym przy porodzie.
Książka podzielona została na cztery, uzupełniające się części:
Psychologia zdrowej ciąży i porodu, opisująca biologiczną stronę porodu oraz wszystkie jego fazy, wpływ psychiki przebieg tego przełomowego momentu oraz opis najważniejszych hormonów wydzielających się podczas porodu. Uzmysławia również jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa w tym czasie.
Komunikacja ze światem, wymieniająca wizje i obrazy porodu w kulturze naszej cywilizacji, opis stereotypów i niebezpiecznych rad płynących z otoczenia w kierunku przyszłej mamy od toksycznych przyjaciół, oraz porady jak się przed nimi bronić by zachować zdrowie i komfort psychiczny wśród zamętu komunikacyjnego.
Komunikacja z sobą samą, wyjaśniająca dlaczego istotnym jest słuchanie samej siebie w czasie ciąży oraz opisująca potrzeby fizyczne i psychiczne ciężarnej kobiety. Rozdział wyjaśnia również czytelniczkom nową rolę jaką przyjmuje ciężarna kobieta – rolę matki. Odnajdziemy w nim także kilka słów o samoakceptacji i afirmacji siebie.
Komunikacja w miejscu porodu, opisująca jak obecność przyjaznej osoby wpływa na przebieg porodu, a także jak powinniśmy rozmawiać z personelem medycznym aby uniknąć zbędnych spięć i stresów. Znajdziemy tu również porady jak radzić sobie w przypadku trudnego porodu, wyjaśnienie stanu depresji poporodowej, jej przyczyn oraz sposobów na jej zażegnanie.
Dodatkowo na końcu książki odnajdziemy spis polecanych placówek i instytucji pomocniczych dla oczekujących oraz świeżo upieczonych rodziców.
Zarówno zawarte w książce porady jak i dogłębna analiza psychologiczna ciąży i porodu, pomogą racjonalnym okiem spojrzeć na pojawiające się w naszym umyśle obawy i sprawią że okres oczekiwania na maluszka przebiegnie spokojnie i bez strachu. Polecamy!