Ciąża biochemiczna
O jej istnieniu kobiety nie zawsze wiedzą – objawy mylą np. ze spóźnioną miesiączką. Ciąża biochemiczna to wczesne poronienie, czyli obumarcie jaja płodowego i wydalenie go z ciała kobiety. Nie jest przeciwwskazaniem do ponownego ubiegania się o potomstwo.
O poronieniu mówimy gdy dochodzi do utraty ciąży do ok. 20 tygodnia jej trwania. Z ciążą biochemiczną mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do wczesnego poronienia: testy ciążowe wskazują na zapłodnienie, jest jeszcze jednak za wcześnie, by ciążę potwierdzić podczas standardowego badania ginekologicznego lub badania USG.
Przyczyny ciąży biochemicznej
Lekarz często nie jest w stanie sprecyzować co było przyczyną tak wczesnego poronienia. Może na to wpłynąć kilka czynników, często trudno stwierdzić czy którykolwiek z nich odegrał decydującą rolę w procesie powstania ciąży biochemicznej. Tak więc bywa, iż specjalista nie jest w stanie określić żadnej racjonalnej przyczyny sytuacji. Wśród czynników zagrożenia możemy jednak wymieć:
-Wady genetyczne płodu – jeśli dziecko nieprawidłowo się rozwija, natura „naprawia” błąd, który powstał podczas zapłodnienia ( jeśli zarodek by przeżył, dziecko urodziłoby się poważnie chore).
-Choroby kobiety – bywa, iż zwykłe przeziębienie w początkowej fazie ciąży doprowadza do obumarcia płodu. Nie mówiąc już o poważniejszych schorzeniach, takich jak zapalenie płuc czy toksoplazmoza.
-Nieprawidłowa budowa narządów rodnych matki a także wszelkiego rodzaju blizny i zmiany w macicy po wcześniejszych poronieniach czy zabiegach chirurgicznych.
-Zaburzenia hormonalne kobiety, w tym głownie niedobór progesteronu, odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży.
-Czynniki zewnętrzne: duże skoki temperatury czy ciśnienia, nagłe wstrząsy itp.
-Styl życia ciężarnej (stres, korzystanie z solarium, stosowanie używek: alkoholu, papierosów, narkotyków itp)
Objawy ciąży biochemicznej
Ciąża biochemiczna często występuje na tak wczesnym etapie rozwoju zarodka, że kobieta w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że była w ciąży i poroniła. Objawy takiej ciąży często mylone są z krwawieniem miesięcznym . W późniejszym etapie ciąży symptomy poronienia są dużo ostrzejsze, ból podczas krwawienia staje się silny, a samo krwawienie jest obfitsze niż zwykle. Wtedy konieczne jest tzw. „czyszczenie macicy” z pozostałych tam tkanek . Po poronieniu wskazany jest odpoczynek, często niezbędna staje się pomoc psychologa.