Bieszczady zapraszają!
Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim wakacyjny, długo wyczekiwany odpoczynek. Jeśli lubisz góry i zdecydowałaś, że w tym roku urlop spędzisz w Polsce, Bieszczady będą idealnym wyborem.
Dlaczego Bieszczady?
To miejsce z bogatą historią, ciekawymi legendami, ale przede wszystkim pięknymi widokami, gdzie czas wydaje się płynąć wolniej. To kraina zielonych połonin i ciągle jeszcze stosunkowo mało zatłoczonych szlaków. Tak naprawdę, jadąc w Bieszczady z dzieckiem musisz wykazać więcej tzw. „inwencji twórczej” niż przypadku wyjazdu nad morze. Wiadomo, na plaży dziecko godzinami może budować zamki z piasku . A w Bieszczadach? Przy odrobinie wiedzy i chęci możesz tak zaplanować wyjazd aby dziecko wspomniało wakacje jako naprawdę miły czas.
W górach tych znajdziecie sporą ilość ciekawych okazów fauny i flory, częstym widokiem są także ptaki drapieżne, jak orły, jastrzębie, sokoły, a nocą puchacze. Mali miłośnicy sportu znajdą tu wiele ścieżek rowerowych, to także tereny idealne do jazdy konnej. Zwolennicy bardziej leniwego wypoczynku będą mogli podziwiać piękno krajobrazu z wody. Wzdłuż 160-km brzegów wynająć można jachty, łodzie, kajaki i rowery wodne, które mogą stanowić prawdziwą atrakcję dla małych turystów.
Co warto zobaczyć
Bieszczady dzielą się na Zachodnie, w całości położone po stronie polskiej z najwyższym szczytem, Tarnicą oraz Środkowe i Wschodnie na Ukrainie. Szczyt Opołonek na południowo-wschodnim krańcu jest najdalej na południe wysuniętym koniuszkiem Polski.
W zależności od naszych możliwości kondycyjnych i stopnia trudności, możemy wybrać się na trasy spacerowe, popularne lub zaawansowane. Pierwsze to wycieczki niedługie, pozbawione większych trudności, polecane dla początkujących turystów, odpowiednie dla mniejszych dzieci. Warte polecenia są tu np. trasa z Komańczy przez Duszatyn, Równiną do Ustrzyk Dolnych, czy z Bukowca przez Beniową do Sianek. Trasy popularne, jak te Połoniną Wetlińską, Caryńską z Ustrzyk Górnych, Tarnicą, czy z Wołosatego przez Halicz, to propozycje całodziennych wycieczek poznawczych, gdzie wysokości bywają spore i wymagają większego wysiłku. Trzecia propozycja tras, to szlaki dla najambitniejszych. Przez Otryt, Bereżki, Kremenaros, Wołosań czy Czerteż. Jako miejsce zamieszkiwane dawniej przez społeczności zróżnicowane pod względem etnicznym, kulturowym i wyznaniowym, Bieszczady posiadają dużą różnorodność architektury i sztuki. To mury dawnych zamków, kościoły i drewniane cerkwie, których napotkamy tu ogromną ilość. Działa tu wielu twórców sztuki, rzeźbiarzy, malarzy, a ich dzieła możemy nabyć w regionalnych i autorskich galeriach, lub wprost przy drogach, prezentowane w małych drewnianych chatkach. Centrum rozrywkowo-rekreacyjne stanowi zespół ośrodków wypoczynkowych przy Zaporze Zalewu Solińskiego. Warto przejść się po deptakach, wstąpić do tętniących życiem knajpek, poobserwować Zalew z ogromnej tamy i skorzystać z wodnych atrakcji. Znajdziemy tu cały wachlarz możliwości wspaniałego spędzenia czasu. Każdy znajdzie coś dla siebie, na nudę na pewno nie można narzekać.
Dla młodych turystów szczególnie atrakcyjne będą:
-Zalew Soliński , gdzie dzieci wraz z rodzicami mogą zażyć kąpieli nie tylko słonecznych ale również wodnych
-podróż stuletnią kolejką wąskotorową, kursującą z Majdanu do Woli Michowej
-wycieczka na tamę na Solinie
-przejażdżki konne
-ruiny zamku w Hoczewie
Przed wyjazdem
Zanim wybierzemy się w Bieszczady warto zapoznać się z ofertą baz noclegowych. Do wyboru mamy hotele (choć jest ich niewiele), pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, które w ostatnich latach bardzo się rozwinęły, oraz domki campingowe i pola namiotowe. Najbogatsze oferty i największy wybór noclegów i punktów gastronomicznych znajdziemy w Sanoku, Lesku, Cisnej, Wetlinie, Ustrzykach Dolnych i Górnych, oraz wzdłuż brzegów Zalewu Solińskiego, który z każdym rokiem pięknieje i rozwija się, dostosowując do potrzeb i oczekiwań turystów. Lata, choć ciepłe, często bywają tu deszczowe, więc warunkiem koniecznym jest zabranie odpowiedniej odzieży i obuwia. Wybierając się z góry nie zapomnijmy o mapie, latarce, płaszczu przeciwdeszczowym, a i tabliczka czekolady będzie pomocna.
Nie są to już te same dzikie i odludne Bieszczady, ale z pewnością spośród wszystkich gór polskich zachowały najwięcej dawnego uroku.
Ważne numery telefonów
Bieszczadzkie Centrum Informacji Turystycznej
+ 4813 469 66 95
Bieszczadzki Park Narodowy
+ 4813 461 06 50
+ 4813 461 06 10