Bez ubezpieczenia ani rusz!
Aby bez zmartwień cieszyć się słoneczną pogodą i smaczną kuchnią na wakacjach, nie zapomnijmy o ubezpieczeniu. Dzięki niemu nasze wakacje będą nie tylko udane, lecz także bezpieczne.
Wybierając się na wakacje zawsze warto się ubezpieczyć. Zwłaszcza kobiety w ciąży i rodziny z dziećmi powinny pamiętać o wykupieniu odpowiednich pakietów ubezpieczeniowych. Nigdy nie wiadomo, czy pomoc medyczna będzie konieczna, a koszty leczenia za granicą często są bardzo wysokie. Wezwanie karetki w Hiszpanii może nas kosztować nawet 2000 zł, a za dobę pobytu w szpitalu we Włoszech zapłacimy od 140 zł. Dlatego, by uniknąć nadszarpnięcia naszego budżetu wakacyjnego powinniśmy zabezpieczyć się już wcześniej.
Do Europy- tylko z kartą ubezpieczeniową
Podstawowym zabezpieczeniem na terenie krajów Unii Europejskiej jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Prawo do podsiadania karty ma każda osoba, która jest ubezpieczona w NFZ a także członkowie jej rodziny. Zarówno dorośli, jak i dzieci otrzymują osobne karty. O przyznanie karty mogą się ubiegać osoby, które wyjeżdżają za granicę w celach turystycznych, gdy chcemy odwiedzić rodzinę czy studenci w celu podjęcia nauki w kraju innym niż Polska. O kartę EKUZ mogą ubiegać się także osoby wyjeżdżające w podróż służbową lub oddelegowane przez pracodawcę do świadczenia usług w innym kraju. Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla nas ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek można otrzymać w Oddziale lub Delegaturze albo pobrać na stronie internetowej NFZ. Wypełniony wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami należy złożyć osobiście lub za pomocą upoważnionej do tego celu osoby. Niektóre oddziały NFZ przyjmują wypełnione wnioski drogą elektroniczną.
Karta wydawana jest tego samego dnia, i w celach turystycznych obowiązuje przez 3 miesiące od daty złożenia wniosku. Prawidłowa karta zawiera takie dane jak: imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, numer identyfikacyjny instytucji, która wydała kartę, numer identyfikacyjny Karty oraz datę ważności. Karta uprawnia do korzystania z opieki medycznej na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, w zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu. Kobiety w ciąży mają zapewniony dostęp do wszystkich świadczeń niezbędnych związanych z porodem i okresem połogu. Karta natomiast nie daje żadnych uprawnień, jeżeli celem podróży jest odbycie planowego leczenia. Dodatkowo karta nie obejmuje leczenia w prywatnych szpitalach czy klinikach. Placówka medyczna może pobrać opłaty za usługi, które również są dodatkowo płatne dla obywateli danego kraju. Warto pamiętać, że karta nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego, dlatego warto wykupić również tradycyjne ubezpieczenie OC i od nieszczęśliwych wypadków.
Ubezpieczona przyszła mama
Ciąża jest pięknym okresem w życiu kobiety, w którym należy otoczyć szczególną opieką matkę i jej nienarodzone dziecko. Nie oznacza to jednak, że kobieta w ciąży musi rezygnować z podróży. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, a ciąża przebiega bez komplikacji, przyszła mama może bez obaw przemierzać świat. Warto jednak wziąć pod uwagę wszelkie czynniki podróży, a dodatkowo zabezpieczyć się odpowiednią polisą ubezpieczeniową.
Większość firm ubezpieczeniowych ogranicza się do zapewnienia kobiecie w ciąży transportu do punktu medycznego, a następnie jednej wizyty lekarskiej. Podstawowa kwota, jaką ubezpieczyciel zwraca za pomoc medyczną udzieloną kobiecie w ciąży to 100 Euro. Można liczyć również na pomoc niektórych firm ubezpieczeniowych w wyjątkowych sytuacjach zagrożenia ciąży, wtedy ubezpieczenie obejmuje przedwczesny poród czy zabieg usunięcia ciąży.
Na wakacje bez zmartwień
Obecnie większość biur podróży zawiera w cenie usługi turystycznej także ubezpieczenie. Dlatego wybierając ofertę wakacyjną warto w szczególności przeczytać warunki umowy, które dotyczą ubezpieczenia i ewentualnych odszkodowań. Należy także zwrócić uwagę na zapisy dotyczące składania reklamacji dotyczących pobytu w hotelu czy warunków podróży. Kolejnym wariantem, które możemy wykupić w biurze jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. Taka opcja zapewnia zwrot poniesionych kosztów, czyli zaliczek i dokonanych wpłat, w przypadku gdy nie możemy brać udziału w podróży ze względu na szczególne przypadki. Sytuacje, w których można skorzystać z tego odszkodowania to: poważne zachorowanie, ciężki wypadek, śmierć najbliższego członka rodziny, kradzież lub utrata dokumentów uprawniających do wyjazdu za granicę czy inne wypadki losowe szczegółowo określone w polisie. Gdy przewozimy ze sobą wartościowe przedmioty lub gdy szczególnie zależy nam na zawartości walizek, możemy wykupić dodatkowe ubezpieczenie bagażu. Celem tego rodzaju polisy jest zabezpieczenie bagażu na wypadek utraty, uszkodzenia lub zniszczenia w czasie podróży. Ten rodzaj ubezpieczenia może także obejmować sprzęt fotograficzny i sportowy.
Zatem, by bez przeszkód cieszyć się wyjątkowym stanem ciąży będąc na wakacjach bądź wybierając się z dziećmi na poznanie nowych zakątków świata, warto się ubezpieczyć. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony!