Będę miała dzidziusia? – pierwsze objawy ciąży
Większość kobiet zauważa u siebie tzw. pierwsze objawy ciąży. Większość z nich są tylko wskazówkami, na które należy zwracać uwagę. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż symptomy te są często fałszywym alarmem.
OBJAWY SUBIEKTYWNE (odczuwane przez kobiety)
-
- Spóźniona miesiączka
-
- Zwykle pierwszym objawem, sugerującym iż jesteś w ciąży, jest brak menstruacji. Jeśli dotąd Twoje cykle były regularne a w obecnym cyklu współżyłaś nie stosując środków antykoncepcyjnych, możesz podejrzewać, iż za kilka miesięcy zostaniesz mamą. Ale uwaga! Inne możliwe przyczyny spóźniającej się miesiączki to: podróż, stres, nagła utrata wagi czy odstawienie pigułek antykoncepcyjnych.
-
- Należy również pamiętać, że u kobiety u której doszło do zapłodnienia, w okresie spodziewanej miesiączki może wystąpić niewielkie krwawienie (sugerujące krwawienie miesiączkowe).
-
- Nudności i wymioty
-
- Dolegliwości te występują zwykle rano, ale mogą również dokuczać przez cały dzień. To skutek gwałtownych zmian hormonalnych, głównie wzrostu poziomu gonadotropiny.
Nudności
-
- występują od około 6-8 tygodnia ciąży. Dolegliwości te, odczuwane tuż po prawdopodobnym zapłodnieniu, zazwyczaj nie są objawami ciąży. Często oznaczają zatrucie pokarmowe oraz infekcje.
-
- Powiększenie i bolesność piersi
-
- Objawy te możesz odczuwać już od pierwszych dni ciąży. Piersi stają się nieco większe, twardsze i wrażliwe nawet na najbardziej delikatny dotyk. To oznacza, że przygotowują się do karmienia. Wokół brodawek często pojawiają się niewielkie guzki, które są ujściami gruczołów łojowych około 8 tyg. ciąży. Bolesność, wrażliwość i mrowienie w piersiach może być również oznaką zbliżającej się miesiączki.
-
- Częste oddawanie moczu
-
- Kiedy doszło do zapłodnienia, powiększająca się macica zaczyna uciskać pęcherz moczowy. Na skutek tego częściej niż dotychczas, odwiedzasz toaletę. Inne możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy to również: zakażenia dróg moczowych, środki moczopędne czy cukrzyca.
-
- Przebarwienia skórne
- U części kobiet, w pierwszych tygodniach ciąży, mogą pojawić się przebarwienia skórne: na twarzy, wargach sromowych, brodawkach a także na linii środkowej brzucha (biegnącej od pępka do spojenia łonowego). Objaw ten niekoniecznie wskazuje na ciążę: może być również efektem zaburzeń hormonalnych.
PRAWDOPODOBNE OBJAWY CIĄŻY (OBIEKTYWNE)
-
- Podwyższona temperatura ciała
-
- Objaw ten jest efektem zwiększonej ilości progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za podtrzymanie ciąży w pierwszych tygodniach. Po tym czasie funkcję tę przejmuje łożysko.
-
- Podwyższona temperatura oscyluje w granicach 37,0 – 37,5 °C i utrzymuje się przez minimum 2-3 tygodnie po owulacji. Podwyższona temperatura ciała może być również objawem rozwijającej się w organizmie infekcji.
-
- Zmiany w narządach płciowych
- Zmiany te stwierdza lekarz w trakcie badania ginekologicznego. Od około 2 do 8 tygodnia po zapłodnieniu widoczne jest rozpulchnienie macicy i szyjki. Objawy te mogą również wskazywać na zbliżająca się miesiączkę.
OBJAWY PEWNE
Jeśli kobieta podejrzewa, iż doszło do zapłodnienia, powinna wykonać test ciążowy. Wynik nie daje stuprocentowej pewności, jednak skuteczność testów jest bardzo wysoka. Na rynku dostępne są testy, które można wykonywać już około tygodnia po zapłodnieniu. Aby uzyskać pewność, warto jednak poczekać do terminu spodziewanej miesiączki.
Jeśli kobieta chce być pewna że jest w ciąży, musi wybrać się do ginekologa. Lekarz zanalizuje zmiany w narządach rodnych oraz zleci badanie na poziom hormonu hCG we krwi. Potwierdzenie ciąży poprzez badanie USG można uzyskać w około 5 tygodniu ciąży.