Badania niemowląt
Dzieci rozwijają się w zaskakującym tempie. Każdego dnia zdobywają nowe umiejętności tak potrzebne w późniejszym życiu. By móc ocenić czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo, niezbędne są okresowe badania lekarskie, podczas których maluszek nie tylko zostanie zmierzony i zważony, ale przede wszystkim pediatra sprawdzi, czy u malca nie ma oznak poważnych chorób czy wad rozwojowych.
Pierwsze badania
Mówiąc o najważniejszych badaniach niemowląt nie sposób nie wspomnieć o tym pierwszym, przeprowadzonym tuż po porodzie. Wtedy ocenia się jego stan ogólny, sprawdza, czy nie ma podejrzeń poważnych chorób oraz podaje maleństwu pierwsze szczepionki. Zazwyczaj właśnie kolejne szczepienia są połączone z okresowymi badaniami niemowlęcia. Przez pierwsze pół roku niemowlę powinno być badane przez pediatrę co sześć tygodni. W pierwszym miesiącu życia swojego dziecka, możesz spodziewać się zatem następujących badań:
-Lekarz oceni, czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze (od dnia urodzin do szóstego tygodnia życia maluch powinien przybrać około 1 kilograma) Ważne jest, aby długość dziecka była proporcjonalna do przyrostu wagi (wyniki zostaną porównane za pomocą siatki centylowej)
-Lekarz zmierzy także obwód głowy i ciemiączek, zbada kształt czaszki (każda nieprawidłowość w tych badaniach może wskazywać na chorobę dziecka) W nieco późniejszym okresie, lekarz powinien ocenić prawidłowy wzrok i słuch dziecka, zbada serce i płuca stetoskopem, obejrzy kręgosłup, zbada czy maluch nie ma powiększonych węzłów chłonnych
-Niezwykle ważne są także pierwsze odruchy niemowlaka – w tym celu lekarz przeprowadza test tzw. odruchu Moro, jest to odruch występujący w odpowiedzi na gwałtowną zmianę położenia ciała noworodka, nagły hałas, ostry dźwięk.
-Noworodek reaguje energicznym wyprostowaniem kończyn górnych i dolnych, wygięciem pleców w łuk i odchyleniem głowy do tyłu, po czym zaciska pięści, a odrzuconymi wcześniej na boki rękami wykonuje powolny ruch objęcia klatki piersiowej
Badania w drugim miesiącu życia
Podczas wizyty dziecka u lekarza pediatry w drugim miesiącu życia, możesz spodziewać się następujących badań:
-Standardowo lekarz musi zważyć i zmierzyć dziecko, aby sprawdzić czy przyrost jest prawidłowy
-Sprawdzi serce, płuca, ciemiączko
-Lekarz sprawdzi rozwój głowy, motorykę rąk i jeśli wszystko będzie w porządku, lekarz zaleci serię szczepień ochronnych
Badanie w czwartym miesiącu życia
-Dziecko powinno przybywać na wadze 500-600 g na miesiąc
-Niemowlę powinno zacząć interesować się otoczeniem (wodzić wzrokiem za pokazywanymi mu przedmiotami, reagować na widok jedzenia)
Badanie w piątym miesiącu życia
-Lekarz ponownie zważy i zmierzy dziecko, aby zbadać czy przyrost jest w normie, zmierzy obwód głowy dziecka, obejrzy ciemiączko, zbada serce i płuca
-Równie ważny jest rozwój sprawnościowy dziecka: powinno ono trzymać samodzielnie główkę i mieć sprawne ręce
Badanie w szóstym miesiącu życia
-Lekarz oceni rozwój psychiczny niemowlaka ( dziecko powinno w tym czasie wydawać z siebie dźwięki przypominające gruchanie, wodzić wzrokiem i odwracać głowę, przekładać zabawki z jednej ręki do drugiej)
-Lekarz zwróci uwagę również na rozwój fizyczny (położone na brzuszku niemowlę próbuje podnieść głowę i ramiona i podpiera się rączkami, a gdy poda mu się ręce, próbuje siadać).