Babcia i dziadek – kopalnie mądrości
Moment zostania dziadkiem czy babcią należy do tych najbardziej wyjątkowych w życiu dorosłych, dojrzałych już osób. Jeśli nawet chwila, w której dowiedzieli się, że ich dziecko będzie mieć dziecko, nie była najpiękniejszą, to i tak teraz nie ma to już żadnego znaczenia. Bo jak tu nie cieszyć się z wnuka!
Skąd tyle sił?
Cechą charakterystyczną dziadków jest to, że zazwyczaj nie trzeba ich prosić o pomoc w opiece nad naszymi dziećmi. Często bowiem sami zwyczajnie kontaktu z nimi potrzebują. Chwile spędzone ze swoimi malutkimi dziećmi mają już dawno za sobą, a te, które mogą poświęcić maleńkim wnukom, przywołują wspomnienia z młodości i psychicznie odmładzają! Dziadkowie odżywają w trakcie zabaw z wnukami. Codzienne czynności domowe mogą ich męczyć i nudzić, a opieka nad wnukami, obiektywnie wymagająca od nich nie lada wysiłku, okazuje się być prawdziwą przyjemnością.
Mnóstwo cierpliwości
Wyjątkowe w przypadku naszych rodziców jest to, że mają nieodgadnione pokłady cierpliwości do maluszków, o które byśmy ich nawet nie podejrzewali. Jako rodzice czasem wydawali się być nerwowi, na pewno szybciej popadali w złość. Wobec wnuków potrafią wyraźnie dłużej zachować spokój. Ba! Czasem nawet nam-rodzicom zwracają uwagę, że powinniśmy być bardziej wyrozumiali, mieć więcej cierpliwości do małego dziecka, mniej karać, częściej tłumaczyć i przytulać.
Trochę rozpieszczają
To, co im zarzucamy najczęściej, to nadmierne rozpieszczanie dziecka. Rzeczywiście, często wykazują w tej kwestii tendencję do wyjątkowej przesady – dokarmiają słodyczami, pozwalają wnukom na zbyt dużo, przymrużają oko na wiele przewinień. Za to nasze dzieci uwielbiają ich jeszcze bardziej i za to też my mamy czasem wątpliwości, czy zbyt częste zostawianie naszych dzieci pod ich opieką spowoduje, że wkrótce nie poznamy swoich pociech, że stracimy nad nimi kontrolę, a one przestaną nas słuchać. Na wszystko można znaleźć jednak jakieś rozwiązanie…
Dziadkowie tylko pomagają
Dziadkowie mogą się opiekować wnukami od czasu do czasu, ale ciągła opieka nad nimi należy do ich rodziców. Dlatego też dziadkowie muszą pamiętać, kto ma głos decydujący i kto ustala zasady. Jeśli jednak na barki swoich rodziców spychasz większość obowiązków związanych z Waszymi dziećmi, nie dziw się, że zaczną oni ustalać swój system norm regulujących codzienne życie. Być może te, ustalone przez Ciebie sprawdzają się najlepiej wówczas, kiedy to Ty sprawujesz opiekę nad nimi, a w przypadku dziadków jest inaczej. To nie znaczy, że masz oddać rolę matki w tym zakresie swojej mamie. Wręcz przeciwnie – pamiętaj, że dziadkowie nie są jedynymi osobami od wychowywania. Mogą w tym procesie pomagać i wspierać swoje dzieci, ale nie powinni przejmować ich obowiązków, jeśli nie zachodzi taka konieczność w wyjątkowych okolicznościach. Jeżeli więc dziadkowie tylko pomagają Wam w opiece nad dziećmi, powinniście porozmawiać z nimi na temat przyzwyczajeń Waszych pociech, na temat zasad, jakich chcielibyście, by dzieci przestrzegały bez względu na to, pod czyją opieką się znajdują. Nie wahajcie się zwrócić uwagi babci czy dziadkowi, że postępuje z Waszym maluchem nie do końca tak, jak byście tego oczekiwali. Jeśli zmiana jest w zasięgu ich możliwości, na pewno postarają się sprostać waszym oczekiwaniom. Oni najczęściej wiedzą, że powinni wzmacniać w swoich wnukach przede wszystkim autorytet ich rodziców.
Cenny czas
Dziadek kojarzy się z księgą pełną wiedzy i niewyczerpanej ilości pomysłów. Babcia to ciepło, uśmiech, wrażliwość i dobre słowo na każdą okazję. Choć dla każdego dziadkowie mogą kojarzyć się z innymi doświadczeniami, na ogół każdy z nas z perspektywy czasu wiąże relacje z dziadkami głównie z pozytywnymi odczuciami i wspomnieniami. Czasem może nam się wydawać, że dziadkowie zanadto wtrącają się w wychowanie naszych dzieci. Nawet jeśli tak jest, nie warto odsuwać ich od wnuków, bo oni wzajemnie siebie potrzebują. Dziadkowie mają z tego kontaktu mnóstwo radości. Nasze dzieci także, a mogą się przy nich również wiele nauczyć. Pozwólmy im czerpać z tej kopalni mądrości tak długo, jak to tylko będzie możliwe!
Przeczytaj nasze propozycje wierszyków na Dzień Babci i Dziadka.