Ależ z niego kłamczuszek
Jesteś mocno zaniepokojona tym, że Twój maluch wciąż kłamie? Jest na to rada. Po prostu postaraj się go przekonać, iż mówienie prawdy jest o wiele bardziej przyjemne.
Niestworzone historie
Twój maluch przyszedł z przedszkola i opowiada że Zuzia z jego grupy potrafi żyć bez oddychania a Tomek ma serce w kształcie pistoletu… Zamiast gwałtownie reagować, popytaj malucha o szczegóły i porozmawiaj z nim na ten temat. W większości wypadków bez problemu zauważysz, że maluch święcie wierzy w to, co mówi. I taka jest prawda – kilkulatki często nie rozróżniają świata rzeczywistego i świata swoich fantazji. Ich wyobrażenia są często dla nich tak prawdopodobne, iż rzeczywiście wierzą w nie i traktują jako obecne w codziennym życiu. W takich sytuacjach nie należy karcić dziecka, ale również nie należy utwierdzać go w przekonaniu, że jego fantazje są prawdą. Uświadamiaj mu, iż pewne rzeczy dzieją się tylko w jego wyobraźni.
Mamo, zwróć na mnie uwagę!
Bardzo często dzieci kłamią, by zwrócić na siebie uwagę. Dzieje się tak w przypadku, kiedy maluch nie odczuwa ze strony rodziców dużego zainteresowania, a jak każdy maluch – spragniony jest kontaktu z nimi. Wie, że kiedy coś złego zrobi np. skłamie, zwróci ich uwagę. Często dzieci wolą być karcone niż kompletnie niezauważane. Staraj się wiec poświęcać maluszkowi jak najwięcej czasu. Zapewniaj go o swojej miłości i chwal nawet za najmniejsze osiągnięcia. Jeśli szkrab będzie się czuł doceniany i zauważany, z pewnością nie będzie się starał zwrócić uwagi na siebie poprzez kłamstwa.
Kłamstwo się opłaca?
Nie. Ale to Ty musisz malucha tego nauczyć. Twoim zadaniem jest uświadomić dziecku, że lepiej jest powiedzieć prawdę, nawet gdy się coś przeskrobało. Dlatego, jeśli szkrab popsuł zabawkę i przyznał się do tego, nie krzycz iż znów się źle zachował, tylko pochwal, że się do tego przyznał. Powiedz, że jest dzielny, bo przyznanie się do winy wymaga dużej odwagi. Oczywiście dziecko musi ponieść karę za zły uczynek – w tym wypadku karą będzie sam fakt, iż zepsutą zabawką nie będzie mógł się już więcej bawić, a Ty w zamian nie kupisz mu nowej.
Mamo, nie kłam!
Nie ma co ukrywać – jesteśmy wzorem do naśladowania dla naszych pociech. Dlatego daj swojemu maluszkowi dobry przykład jeśli chodzi o prawdomówność. Nie oszukuj maluszka, że lekarstwo jest smaczne, gdy wiesz że jest inaczej. Nie mów że nie masz czekolady, podczas gdy dziecko widziało że ją kupiłaś. Trudno bowiem wpajać dziecku pewne zasady, gdy samemu się do nich nie stosuje.