Alergia w spadku?
Alergia jest chorobą dziedziczną, choć do tej pory nie udało się odkryć genów, całkowicie odpowiedzialnych za jej pojawienie się. Oczywiście chorobę tę nie można wiązać jedynie z procesami dziedziczenia.
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że alergię można dostać w spadku po rodzicach lub dziadkach. Jednak zjawisko to wcale nie jest takie oczywiste i proste, gdyż dziedziczenie odbywa się w różny sposób. Maluszek, którego rodzice są alergikami może urodzić się ze skłonnością do chorób uczuleniowych. Może, ale wcale nie musi…
Czy Twoje dziecko jest zagrożone?
Jeśli dziecko pochodzi z tzw. rodziny atopowej (ze skłonnościami do alergii), objawy choroby mogą wystąpić u niego z większym nasileniem. Jeśli chorują oboje rodzice, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u malca wynosi 60%. W najgorszej sytuacji są dzieci, których rodzice cierpią na takie same objawy choroby (np. katar sienny). Wtedy prawdopodobieństwo rozwinięcia się alergii u malca wynosi nawet 80%. Najrzadziej chorują dzieci z rodzin, gdzie nie ma osób z objawami alergii. Wówczas prawdopodobieństwo iż maluszek będzie alergikiem wynosi 10%. Jeśli chora jest tylko mama, ryzyko wystąpienia choroby u malca wynosi 40% , a jeśli tylko tata – 30%.
Nie tylko dziedziczenie
Dziecko zdrowych rodziców może być alergikiem, a maluszek chorych rodziców – nie. Wiele zależy od sposobu odżywiania malca oraz od stylu życia. Tak więc jeśli Twój maluch wystawiony jest na alergeny (dym papierosów, pyłki, sierść zwierząt itp.), ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej wzrasta (zwłaszcza, jeśli pochodzi z rodziny alergicznej). Do rozwoju alergii przyczyniają się również zanieczyszczenia powietrza – podrażniają one delikatną błonę śluzową układu oddechowego. Zadbaj więc, aby maluszek jak najczęściej przebywał tam, gdzie jest w miarę czyste powietrze. Rozwojowi choroby sprzyjają również często nawracające infekcje wirusowe – powodują uszkodzenia śluzówki. Jeśli więc maluszek przed ukończeniem 3 roku życia często zapada na infekcje wirusowe, wzrasta u niego prawdopodobieństwo rozwinięcia się astmy oskrzelowej. Również niemowlęta, które nie są karmione piersią, łatwiej zapadają na infekcje, gdyż nie otrzymują cennych przeciwciał, znajdujących się w mleku matki. U takich maluszków ryzyko wystąpienia alergii wzrasta.