Akupunktura
Akupunktura jest metodą leczenia, polegającą na nakłuwaniu ciała igłami w odpowiednich punktach, odpowiadających za największą aktywność narządów wewnętrznych. Punkty te zlokalizowane są wzdłuż tzw. meridianów (naszych linii energetycznych), zgodnie z koncepcją wyrównywania potencjału energetycznego organizmu. Czy metodą tą możemy leczyć siebie i nasze dziecko? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej stosowania?
Zabieg akupunktury
Akupunktura to technika mająca korzenie już w starożytnych Chinach. Znaczenia słowa akupunktura należy szukać w języku łacińskim. Acus oznacza igłę, a punctus – ukłucie, co w wolnym tłumaczeniu można rozumieć jako punktowe nakłuwanie. Metoda ta uznawana jest obecnie w wielu krajach jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej, chociaż jej skuteczność jest przedmiotem ciągłych debat. Akupunktura służy do redukowania bólu oraz utrzymania lub przywrócenia równowagi energii chi organizmu, będącej warunkiem jego sprawnego funkcjonowania. Obecnie w Chińskiej Republice Ludowej funkcjonuje wiele państwowych uczelni medycznych, na których akupunktura może stanowić główny kierunek studiów. Jeśli chodzi o zabiegi to wszystkie wyglądają podobnie. Pacjent przychodzi do lekarza po lekkim posiłku. Nie może spożywać alkoholu w dniu zabiegu. Nie powinien być też niewyspany lub przemęczony. Przed zabiegiem nie powinien spożywać pokarmów barwiących język. Na początku lekarz wypytuje o dolegliwości. Następnie przeprowadza badanie lekarskie, jeśli uzna to za konieczne. Potem następuje właściwe badanie według tradycyjnej medycyny chińskiej – badanie tętna i oglądanie języka. Po postawieniu diagnozy lekarz dobiera punkty i wbija w nie igły. Zwykle wybiera się od 1 do 20. Pacjent kładzie się na plecach, brzuchu lub siada. Do zabiegu używa się specjalnych igieł. Igły te nie maja wewnątrz kanału. Zakończone są ostro, ale w taki sposób, by rozsuwać lub przebijać a nie ciąć tkanki. Wykonane są z nierdzewnego, sprężystego stopu. Samo przebicie skóry zwykle nie jest nieprzyjemne, jednak chwilę po tym pacjent odczuwa lekki ból lub dyskomfort. Punkty akupunkturowe znajdują się w różnych miejscach na całym ciele. Jeśli dolegliwość dotyczy ograniczonego miejsca np. głowy, to nie znaczy, że igły będą wbijane tylko w głowę. Lekarz dobierze punkty nie tylko ze względu na lokalizację choroby, ale przede wszystkim na podstawie diagnozy według tradycyjnej medycyny chińskiej. Igły pozostają w ciele przeciętnie 15 minut a ich usunięcie zwykle nie jest bolesne.
Wskazania i przeciwwskazania
Akupunktura posiada bardzo szeroki zakres wskazań. Oczywiście efekt leczniczy, jak w przypadku każdej metody leczenia, może być widoczny szybciej lub wolniej, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia jak i indywidualnych właściwości pacjenta. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) głównymi wskazaniami do stosowania akupunktury są: choroby dróg oddechowych (zapalenie nosa, zapalenie migdałków, przeziębienie, zapalenie oskrzeli), choroby oczu (jaskra, zaćma), choroby układu krążenia (choroba wieńcowa choroba nadciśnieniowa), choroby ginekologiczne (nieregularne czy bolesne miesiączki, brak pokarmu po porodzie, wymioty ciężarnych). Jak w przypadku każdej metody leczniczej, ważne powinny być dla nas również przeciwwskazania do stosowania tej metody leczenia. Akupunktury powinny się wystrzegać osoby z hemofilią, ostrymi infekcjami skórnymi, osoby z wszczepionymi rozrusznikami serca, wyczerpane fizycznie lub psychicznie, z czynną gruźlicą, z złośliwą chorobą nowotworową i problemami alkoholowymi.