Akcesoria podczas porodu
Aby pomóc kobietom podczas porodu, szpitale wyposażają swoje sale porodowe w akcesoria, które mają przynosić ulgę i działać odprężająco. Jak ich używać? Czy naprawdę pomagają? Oto krótki przegląd.
Piłka
Wykonana z gumy, przypomina tę, przeznaczoną do skakania dla dzieci. Z piłką możesz zapoznać się już w szkole rodzenia, gdyż wiele ćwiczeń wykonywanych jest przy jej pomocy. Podczas pierwszej fazy porodu, możesz siedzieć na niej okrakiem i w trakcie skurczu delikatnie podskakiwać. W przerwie między skurczami, kręć delikatnie biodrami. Te ćwiczenia sprawią, że ból będzie mniej odczuwalny, a dziecko łatwiej ułoży się w kanale rodnym.
Worek sako
Wykonany z wytrzymałego materiału, wypełniony malutkimi kuleczkami, przypominającymi te ze styropianu. Dzięki temu, z łatwością dostosowuje się do ułożenia ciała. Pomaga zrelaksować się w czasie porodu a także odciąża kręgosłup. Podczas porodu możesz uklęknąć i oprzeć się przodem o worek. Możesz także usiąść na nim i wybrać odpowiednią pozycję. Taki worek możesz również zastosować w domu – doskonale sprawdza się podczas karmienia, może również służyć do zabawy i wypoczynku dla całej rodziny.
Drabinki
Wyglądem przypominają te z sali gimnastycznej. Dzięki nim odciążysz kręgosłup i nogi. Gdy nadchodzi skurcz, możesz się o nie oprzeć lub mocno chwycić. Możesz także, podobnie jak podczas siedzenia na piłce, wykonywać okrężne ruchy bioder, przytrzymując się jednocześnie drabinek.
Wanna
Poród w wodzie zdobywa coraz więcej zwolenniczek. W wodzie ciało rozluźnia się, a ból staje się łagodniejszy. Niektóre kobiety korzystają z wanny tylko w pierwszej fazie porodu, a inne, gdy nie ma przeciwwskazań, rodzą dziecko w wodzie. Woda, czyli otoczenie, które dziecko doskonale zna, ułatwia przejście z bezpiecznego brzucha matki na świat.
Stołek porodowy
Przypomina zwykły stołek z mocno wyciętym dnem. Gdy na nim siedzisz, działa siła grawitacji, która pomaga dziecku zejść niżej w kanale rodnym. Jednak długie siedzenie może prowadzić do zwiększania obrzęku tkanek miękkich krocza i większego krwawienia podczas porodu.
Jeśli nie znasz tych akcesoriów i nie wiesz, jak z nich korzystać lub czujesz się niepewnie, możesz wcześniej odwiedzić szpital, w którym będziesz rodzić i zapytać położną, jak korzystać z tych udogodnień. Warto także porozmawiać o nich z lekarzem lub znaną położną – na pewno wyjaśnią wszystkie wątpliwości. Niezastąpione okażą się także cenny rady od młodych mam, które poród mają już za sobą.