Poród bliźniąt
Jeśli spodziewasz się dwóch maluszków, prawdopodobnie zostaniesz mamą szybciej, niż gdyby w Twoim brzuch rozwijał się jeden szkrab. 75 procent bliźniaków rodzi się przed terminem. Większość, po ukończeniu 37 tygodnia ciąży – a to oznacza, że maluszki mają naprawdę ogromne szanse na to, iż przyjdą na świat w bardzo dobrej kondycji.
Praktycznie nie ma większej różnicy między dziećmi urodzonymi o czasie, a tymi, które rodzą się troszkę wcześniej, pod warunkiem że nie stanie się to wcześniej niż przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży. Po tym czasie dzieci są zazwyczaj zdolne do samodzielnej egzystencji. Wszystkie organy, łącznie z płucami, są już wykształcone i prawidłowo funkcjonują. Tylko w nielicznych przypadkach maluszki wymagają niewielkiej pomocy czy dłuższej obserwacji.
Poród wysokiego ryzyka
Poród dwójki dzieci, podobnie jak ciąża bliźniacza, jest wydarzeniem wysokiego ryzyka, zwłaszcza, jeśli odbywa się drogami natury. Dlatego kobieta spodziewająca się dwójki dzieci nie powinna decydować się na poród w domu a w szpitalu. Przy porodzie bliźniąt często asystuje dwóch lekarzy położników, dwie położne, czasami dwóch pediatrów. Poród drogami natury jest możliwy (zwłaszcza jeśli dzieci są w osobnych workach owodniowych). Jest on jednak możliwy wtedy, gdy obydwa maluszki zwrócone są główkami w dół (tak jest w około 50% przypadków) oraz wszyscy – Ty i dzieci – jesteście w dobrej formie. Czasami zdarza się, że dzieci przed porodem ułożone są prawidłowo, a w trakcie porodu, jedno z nich – częściej to drugie – zmienia pozycję w momencie gdy rodzi się pierwsze. Jeśli tak się stanie, lekarz może zadecydować o wykonaniu obrotu lub o wykonaniu cesarskiego cięcia. Przy porodzie bliźniąt okres rozwierania się szyjki macicy jest trochę dłuższy. Wynika to z osłabionej czynności skurczowej, która spowodowana jest nadmiernym rozciągnięciem macicy przez rosnące dzieci. W takiej sytuacji lekarz często podejmuje decyzję o podaniu oksytocyny. Urodzenie drugiego maluszka następuje zazwyczaj w 15-20 minut po urodzeniu pierwszego. Poród naturalny niesie za sobą większe ryzyko dla drugiego maluszka. Przez cały okres porodu konieczne jest stałe monitorowanie akcji pracy serca każdego z maluszków przy pomocy dwukanałowego aparatu do KTG bliźniaków.
Najbezpieczniejsza jest cesarka
Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej, najbezpieczniejszy dla Ciebie i dla maluszków będzie poród drogą cesarskiego cięcia. Wskazaniem do zabiegu jest sytuacja kiedy jedno z bliźniąt ułożone jest w poprzek lub pośladkami w dół – wtedy istnieje duże ryzyko zahaczenia się dzieci. Lekarz może zadecydować o zabiegu również wtedy, gdy dzieci są ułożone prawidłowo, ale zagraża im jakakolwiek kolizja w trakcie porodu, np. zaplątanie pępowiny Cesarka jest wykonywana również wtedy, gdy Tobie lub dzieciom zagrażają jakiekolwiek powikłania wynikające z dużego wcześniactwa maluszków, sporej różnicy masy ciała między dziećmi oraz wyczerpania rodzącej kobiety.