Leczenie niepłodności: inseminacja
Wiele par, mających problem z poczęciem maleństwa, zgłasza się po poradę do prywatnych klinik. Obecnie większość placówek potrafi skutecznie pomóc. Inseminacja to metoda wspierania rozrodu, która może doprowadzić do upragnionego celu: dwóch kresek na teście ciążowym.
Zabieg nie jest skomplikowany: polega na wstrzyknięciu plemników (za pomocą cieniutkiego cewnika) do wnętrza macicy. Sposób ten pozwala na ominięcie bariery śluzu szyjkowego, którego czynniki w niektórych przypadkach mogą powodować uszkodzenia plemników.
Komu zalecana jest inseminacja?
Zabieg przeprowadza się u kobiet z zaburzeniami owulacji lub w sytuacjach gdy śluz jest wrogi nasieniu. Warunkiem powodzenia muszą być drożne jajowody kobiety. Inseminacja jest wskazana, jeśli partner ma słabe lub nieliczne plemniki.
Jak to się odbywa?
Podczas terapii pacjentka poddawana jest kuracji hormonalnej, mającej na celu uzyskanie większej liczby komórek jajowych (2-3). Gdy pęcherzyki w jajnikach osiągną odpowiedni poziom dojrzałości, kobieta otrzymuje preparaty powodujące owulację. Po wystąpieniu jajeczkowania, mężczyzna oddaje w klinice nasienie (ważne, aby to nastąpiło po kilkudniowej przerwie we współżyciu seksualnym). W specjalistycznym laboratorium nasienie poddaje się odpowiedniej preparatyce, mającej na celu miedzy innymi wyodrębnienie zdrowych i ruchliwych plemników. Następnie, za pomocą cewnika, wprowadza się plemniki do jamy macicy. Zabieg jest bezbolesny, wykonywany jest bez znieczulenia (szyjka macicy w okresie owulacji jest rozwarta na kilka milimetrów – cewnik przechodzi przez nią bez problemów). Niemal zaraz po przeprowadzeniu inseminacji, kobieta może wrócić do domu. W sytuacji gdy zabieg zakończy się sukcesem i dojdzie do zapłodnienia, kobieta pozostaje pod ścisłą opieką lekarską. W pierwszych tygodniach przyjmuje preparaty, wspierające pracę ciałka żółtego.
Jakie szanse?
Po pierwszej inseminacji szansa na ciążę wynosi od kilku do 20 procent i jest ona uzależniona od parametrów nasienia, wieku kobiety i ilości dojrzałych pęcherzyków. W przypadku niepowodzenia, zabieg można powtórzyć przez kolejne 3-5 cykli.