Pierwsze objawy porodu
Siedzisz jak na szpilkach, wypatrując zwiastunów zbliżającego się nieuchronnie porodu. Podpowiadamy, jakie sygnały da Ci organizm, podpowiadając iż zbliża się wielka chwila narodzin Twojego maluszka.
Poród to najczęściej nie nagłe zdarzenie a proces, który trwa dobrych „parę chwil”. W większości przypadków organizm wysyła kobiecie informacje, iż zbliża się chwila narodzin dziecka. Sygnały te raczej ciężko przeoczyć.
Zwiastuny porodu:
1.
ODEJŚCIE CZOPU ŚLUZOWEGO –
w momencie, gdy szyjka macicy jest gotowa do rozwarcia, czop który do tej pory zatykał jej ujście zostaje wydalony na zewnątrz organizmu kobiety. Może to nastąpić już kilka dni przed porodem jak i w momencie odejścia wód płodowych. Czop jest śliski, galaretowaty, zazwyczaj bezbarwny lub żółtawy. Jeśli posiada pasemka krwi lub jest różowy – poród najprawdopodobniej odbędzie się w ciągu 24 h.
2.
OBNIŻENIE BRZUCHA
– na kilka dni lub tygodni przed rozwiązaniem, u ciężarnej może dojść do obniżenia dna macicy, co najczęściej widać gołym okiem: brzuch wyraźnie „opada” w dół. Niestety uciska on na pęcherz, co skutkuje częstszymi wizytami w toalecie lub nawet mimowolnym popuszczaniem moczu. Odciążona natomiast zostaje przepona – kobieta może swobodniej oddychać.
3.
WYMIOTY, BIEGUNKA, MDŁOŚCI
– jeśli stresuje Cię perspektywa wykonania lewatywy przed porodem, być może unikniesz tego typu „atrakcji”. Często sygnałem zbliżającego się rozwiązania jest samoczynne wypróżnienie się organizmu. Jest to również sposób Twojego ciała na uwolnienie się od stresu.
4.
ODEJŚCIE WÓD PŁODOWYCH –
czeka Cię wcześniej czy później. Często pękniecie pęcherza płodowego następuje już na sali porodowej. Ale są przypadki, gdy dochodzi do tego wydarzenia nawet kilkadziesiąt godzin przed rozwiązaniem. Odejście wód może nastąpić w sposób gwałtowny (wody wydostają się silnym strumieniem) lub powolny (wody sączą się przez jakiś czas). Gdy poczujesz wilgoć na bieliźnie i stwierdzisz iż to nie mocz, udaj się do szpitala. Lekarz położnik zadecyduje o dalszym postępowaniu.
5.
REGULARNE SKURCZE MACICY, BÓL BRZUCHA ORAZ OKOLICY KRZYŻA
– skurcze porodowe różnią się od przepowiadających. Są regularne, coraz częstsze. Początkowo występują co 10, 8 a następnie co 5 minut. Wraz z upływem czasu stają się coraz silniejsze i nie słabną podczas zmiany pozycji ciała. Ból odczuwany jest w dole brzucha i promieniuje w dolną część pleców.