Kilka pytań na temat seksu w ciąży
Od czasu kiedy dowiedziałaś się że jesteś w ciąży, zastanawiasz się nad wieloma sprawami, dotyczącymi zbliżeń intymnych. Również dla Twojego partnera seks nigdy nie był tak „zagadkowy”.
Można się teraz kochać czy nie można? A co z dzieckiem – czy jest wtedy bezpieczne? Poniżej kilka pytań, które nurtują przyszłe mamusie. Postaramy się rozwiać Wasze obawy i wątpliwości…
Czy seks w ciąży jest bezpieczny?
Jeśli ciąża nie jest zagrożona, nie ma powodów, abyście rezygnowali z miłosnych igraszek. Gdy lekarz nie widzi przeciwwskazań, kochajcie się bez obaw. Bliskość fizyczna ma duże znaczenie dla podtrzymania więzi między partnerami. Seks z pewnością pozytywnie wpłynie na Twoje dobre samopoczucie. Widząc w oczach partnera pożądanie poczujesz, że mimo zmian zachodzących w Twoim ciele, nadal jesteś piękną kobietą.
Czy dziecko jest bezpieczne?
Tak, jest ono chronione przez macicę, pęcherz płodowy i płyn owodniowy. Przed infekcjami chroni maluszka czop śluzowy, zatykający ujście szyjki macicy. Dziecko może odczuwać w czasie stosunku lekkie, przyjemne kołysanie. Może też mieć zwiększone tętno, ciśnienie lub wykazywać większą ruchliwość. Nie należy się jednak tym martwić, ponieważ jest to spowodowane podobną reakcją u mamy.
Dlaczego przyszły tata nie ma ochoty na seks?
Czasem się zdarza, że mężczyźni na wieść o ciąży partnerki odczuwają silną potrzebę chronienia przyszłej mamy i dzidziusia. Przez to obawiają się, że podczas współżycia zrobią im krzywdę albo doprowadzą do poronienia. Wraz z rozwojem ciąży, gdy dziecko i brzuszek są coraz większe, mają wrażenie jakby kochali się w obecności dziecka i wywołuje to u nich dyskomfort. Jeszcze inni nie czują pełnej satysfakcji ze współżycia, gdzie cały czas trzeba uważać by nie uszkodzić i nie ucisnąć za mocno brzucha.
W takiej sytuacji najlepiej porozmawiać szczerze z partnerką, by niepotrzebnie nie snuła błędnych wyobrażeń na ten temat.
Dlaczego przyszła mama nie ma ochoty na seks?
Nieustanne zmęczenie i wyczerpanie, obolałe piersi, nudności, które mogą towarzyszyć ciężarnej w pierwszych miesiącach ciąży, to wystarczający powód aby nie myśleć o seksie. Również zmiany hormonalne mogą u niektórych kobiet wywołać niechęć do współżycia. Jeszcze inne kobiety, mogą obawiać się o zdrowie dziecka i wolą zrezygnować ze współżycia na pewien okres. W zaawansowanej ciąży, gdy już trzeba uważać na duży brzuszek i dobierać odpowiednie pozycje, niektórym kobietom współżycie nie przynosi satysfakcji. Wręcz przeciwnie, czują się nieporadne i wolą poczekać, aż będą w pełni sił.
Dlaczego przyszła mama ma większą ochotę na seks?
Burza hormonów w czasie ciąży, która u jednych powoduje niechęć do seksu, u innych może wywoływać wzmożoną ochotę na współżycie i sprawiać większą satysfakcję. Ponadto większe ukrwienie narządów płciowych może powodować intensywniejsze niż przed ciążą, doznania seksualne.
Kiedy nie można współżyć?
Twój lekarz zapewne każe zrezygnować Wam z seksu jeśli:
- wcześniej poroniłaś
- urodziłaś przed czasem
- masz łożysko przodujące bądź też częściowo odklejone od ściany
- odeszły Ci wody płodowe
- występują plamienia lub krwawienia z dróg rodnych
- spodziewasz się więcej niż jednego dziecka
- Twoja ciąża jest zagrożona
Czy współżycie może wywołać poród?
Pieszczoty piersi i stymulacja brodawek, wywołują wydzielanie oksytocyny – hormonu, który wywołuje akcję porodową. Jest to niebezpieczne w ciąży zaawansowanej. Z kolei męskie nasienie może wywołać akcję porodową, lecz tylko w okolicy terminu porodu, czyli po 38 tygodniu ciąży. Dzieje się tak dlatego, iż hormony zawarte w nasieniu (prostagladyny), powodują dojrzewanie szyjki macicy a co za tym idzie, jej rozwieranie. Dzieje się tak jednak tylko wówczas, gdy szyjka jest na to gotowa. Wcześniej nie ma zagrożenia przedwczesnym porodem.
Czy orgazm może przyczynić się do poronienia?
Nie stwierdzono żadnych zależności pomiędzy orgazmem a poronieniem. W zaawansowanej ciąży, orgazm może sprowokować skurcze przypominające skurcze porodowe, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Mogą one trwać nawet do 30 minut, lecz nie sprowokują akcji porodowej.
Czy sperma może dostać się do płodu?
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma takiej możliwości. Droga do płodu jest chroniona przez tzw. czop śluzowy, znajdujący się w ujściu szyjki macicy.