Problemy ze skórą i cerą
W czasie ciąży Twoje ciało przechodzi niewyobrażalną metamorfozę. Patrząc w lustro czasami ciężko pogodzić Ci się z dodatkowymi kilogramami oraz zmianami, które obserwujesz na swojej skórze.
Wszystkiemu winne są hormony: ich gwałtowne wahania sprawiają, że Twoja skóra i cera podczas ciąży zmieniają się nie do poznania. Oto kilka przypadłości skórnych, które mogą dotknąć również Ciebie.
Rozstępy
W okresie ciąży powstają u większości kobiet. Są one wywołane rozciągnięciem skóry z powodu szybkiego przyrostu wagi oraz zmianami hormonalnymi. Pojawiają się głównie na piersiach, udach i/lub brzuchu, przybierając postać różowych lub czerwonych (czasami swędzących) pasemek. Zdarza się również, iż kobieta przechodzi kilka ciąż bez rozstępów. To zasługa dobrej, elastycznej skóry (czynnik dziedziczny lub zasługa prawidłowego żywienia i wcześniejszych, regularnych ćwiczeń).
Kondycję skóry w ciąży poprawi prawidłowa dieta: im więcej przytyjesz tym bardziej prawdopodobne że pojawią się rozstępy. Powinnaś również zadbać, aby Twoja skóra była odpowiednio nawilżona. Pomoże Ci w tym specjalny krem przeciw rozstępom lub zwykła oliwka dla niemowląt.
Cellulit
To przypadłość, która pojawia się u sporej liczby ciężarnych kobiet. I tym razem winne są hormony a konkretnie zbyt wysoki poziom estrogenów w stosunku do progesteronu. Cellulitowi możemy zaradzić ćwicząc (ułatwiamy przez to krążenie limfy w naszym organizmie a co za tym idzie usuwamy toksyny z naszego ciała). Brak ruchu przyczynia się do zaburzeń w działaniu układu limfatycznego, przez co toksyny zamiast być wydalone zalegają w komórkach tłuszczowych. Cellulit jest właśnie spowodowany ich rozrostem. Aby temu zapobiec, dużo się ruszaj. Zapisz się na ćwiczenia dla przyszłych mam, idź na basen, spaceruj. Ważne jest również to, co jesz. Dbaj, aby Twoja dieta bogata była w witaminy, mikroelementy oraz błonnik. Dużo pij, zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej. Ogranicz spożycie soli.
Ważne jest również stosowanie odpowiednich kosmetyków. Ale uwaga! Nie każdy kosmetyk można używać podczas ciąży (wykluczone są zwłaszcza te, które zawierają kofeinę, retinol, czy witaminę A). Najlepiej, jeśli przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu zapytasz o opinię swojego lekarza. Całkowicie bezpieczne jest używanie oliwki niemowlęcej, zwłaszcza, jeśli nałożenie preparatu poprzedni delikatny masaż ciała.
Przebarwienia
W ciąży stan cery zazwyczaj się poprawia. Niestety u części kobiet tak się nie dzieje a jest wręcz odwrotnie. Na skutek zaburzeń hormonalnych, na Twojej twarzy mogą pojawić się brunatne przebarwienia w postaci nieregularnych plam. Występują one na czole, policzkach, nosie i okolicach ust. Jeśli ta mało estetyczna przypadłość dotknęła również Ciebie, staraj się unikać słońca, gdyż pod wpływem promieni słonecznych przebarwienia nasilają się. Jeśli wychodzisz z domu w słoneczną pogodę, użyj bezpiecznego dla Ciebie kremu z wysokim filtrem (minimum to SPF 15).
Dobra informacja! Przebarwienia zaczynają znikać już po kilku dniach po porodzie a w przeciągu kilku tygodni zanikają całkowicie. Rzadko utrzymują się dłużej.
Pękające naczyńka
To kolejny problem, nękający kobiety w ciąży. Pod wpływem estrogenów, naczynka krwionośne mają tendencje do nadmiernego rozszerzania się. Kobiety, które dotknęła ta przypadłość, najczęściej mają skórę wrażliwą, cienką i delikatną. Jeśli pojawiły się u Ciebie „pajączki”, chroń swoją cerę przed słońcem i wiatrem. Stosuj odpowiednie kosmetyki a więc takie, które uszczelnią naczyńka, zmniejszą ich skłonność do rozszerzania się. Do oczyszczania twarzy unikaj chlorowanej wody oraz toników na bazie alkoholu. Peeleingi mechaniczne również nie są wskazane – mogą podrażnić delikatną skórę.