Niepłodność męska
Jak wynika z badań, jakość nasienia u mężczyzn w ostatnich czasach bardzo się obniżyła. 50% par bezskutecznie starających się o dziecko boryka się z problemem, dotyczącym płodności panów.
Przyczyny
Najczęstszymi przyczynami niepłodności u mężczyzn są uszkodzenia jąder oraz zaburzenia związane z jakością (nieprawidłowa budowa, ruchliwość) i ilością plemników w nasieniu.
Uszkodzenie jąder może być efektem urazu mechanicznego lub przebytej choroby (np. świnki). Na złą jakość plemników wpływają przebyte infekcje (zakażenie chlamydią), zanieczyszczenie środowiska (spaliny, ołów, pestycydy) oraz nieprawidłowy tryb życia: nadużywanie alkoholu, leków, stosowanie narkotyków, palenie papierosów, stres, nadwaga czy noszenie zbyt obcisłej bielizny. Nie bez znaczenia jest również wiek: płodność u panów powyżej 40 roku życia spada.
Czasami (6-7% przypadków) zdarza się, iż mężczyzna cierpi na zaburzenia autoimmunologiczne – w jego nasieniu i/lub w surowicy krwi znajdują się przeciwciała przeciw różnym elementom plemników (główka, witka, cześć pośrednia). Przeciwciała powodują zlepianie się plemników, zmniejszają ich żywotność i ruchliwość.
Najrzadszą przyczyną niepłodności u mężczyzn są zaburzenia współżycia płciowego.
Diagnostyka
Badania związane z określeniem przyczyn niepłodności męskiej są stosunkowo proste i tanie. Podstawowym badaniem jest ocena prawidłowości budowy narządów płciowych. Jeśli wszystko jest w porządku, mężczyzna oddaje (po minimum 3 dniach abstynencji seksualnej) swoje nasienie do badania. Nasienie powinno być przechowywane w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Trzeba je również jak najszybciej dostarczyć do badania. Prawidłowy ejakulat ma objętość minimum 2 ml a na każdy ml powinno przypadać od 20 do 300 milionów plemników. Co najmniej 60% plemników powinno być normalnej wielkości i kształtu, aby zachowana była prawidłowa płodność. 40% plemników znajdujących się w ejakulacie powinna wykazywać się prawidłową ruchliwością.
Na rynku dostępne są testy, umożliwiające przeprowadzenie badania nasienia w warunkach domowych. Ich wynik obrazuje poziom plemników w nasieniu. Wadą tych testów jest to, iż nie pokazują, czy plemniki są właściwe zbudowane i czy wykazują się prawidłową ruchliwością.
Gdzie się leczyć?
Leczenie niepłodności (w tym męskiej) najlepiej powierzyć wyspecjalizowanym ośrodkom. Są to placówki, które oferują szeroki zakres badań diagnostycznych. Zazwyczaj dysponują profesjonalną kadrą oraz najnowszym wyposażeniem.